Horké počasí nejvíc ohrožuje děti do čtyř let, seniory nad 65 let, těhotné a dlouhodobě nemocné. Větší riziko je také u lidí užívajících některé léky na depresi či nespavost. Zvolněte a pochůzky vyřiďte už ráno, po poledni si dejte siestu, radí na webu odborníci ze Státního zdravotního ústavu.

Vysoké teploty/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I přes horké počasí dnes nezaznamenala pražská záchranná služba nadprůměrný počet výjezdů. Za dopoledne vyjely sanitky podle mluvčí záchranářů Jany Poštové ke čtyřem kolapsům z horka. „Často jsou to lidé, kteří nedbají doporučení, jak se chovat v horku. Nejstarší lidé nebo malé děti,“ řekla. Odborníci také doporučují nejvíc ohrožené osoby, jako jsou senioři, několikrát denně kontrolovat, třeba po telefonu.

V práci by si lidé měli podle rad odborníků dělat častější přestávky, při nich se projít nebo si podložit nohy. Teplotu v místnosti sníží klimatizace či ventilátory, pomohou i závěsy nebo žaluzie. „Při pobytu v klimatizovaných místnostech je nutné myslet na větší ztráty vody dýcháním suchého vzduchu a hradit je zvýšeným příjmem vody stejně jako při fyzické námaze,“ píše SZÚ na webu.

V horku by lidé měli vypít dva až tři litry vody, při tělesné aktivitě víc. Pití je třeba připomínat dětem a seniorům, u kterých není tak silný pocit žízně.

Při přehřátí organismu hrozí úpal, křeče i vyčerpání. Suchá začervenalá pokožka, horečka bez pocení a tepavá bolest hlavy mohou být příznakem úpalu. Dalšími příznaky jsou únava, zmatenost, nevolnost až zvracení či bezvědomí. Odborníci doporučují přemístění do stínu a ochlazování, nesmí se ale pít. Pokud je tělesná teplota do 38 stupňů Celsia a příznaky do hodiny ustoupí, je možné podat tekutiny. Pokud nepoleví, je třeba zavolat lékaře.

Při ztrátě vody a iontů pocením hrozí křeče břicha a končetin, zejména při namáhavé činnosti. Pokud obtíže o jejím ukončení poleví, neměl by se k ní člověk vracet ještě několik hodin. Další námaha by mohla vézt k úpalu či vyčerpání z přehřátí. Příznakem jsou pocení, bledost, závratě či zvracení. Teplota může být normální, ale kůže studená a vlhká. Pomůže chlazení a tekutiny po doušcích.

Po pobytu na slunci se může objevit spálenina nebo vyrážka. „Při spálenině u dětí mladších jednoho roku je třeba vždy vyhledat lékaře. U starších dětí a dospělých jen při těžším průběhu,“ uvádí dále SZÚ. Na spálenou kůži může přijít studená voda, studený obklad nebo přípravky z lékárny. V nouzi poslouží i vychlazený slabý hořký černý čaj.

1.8.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv