Královéhradecký kraj připravuje další kola stipendijního programu pro studenty lékařských fakult, kteří se zavážou, že po dokončení školy budou pracovat čtyři roky ve zdravotnických zařízení v hradeckém kraji. Pro desítky studentů šestých ročníků lékařských fakult je připraveno stipendium až 150.000 korun, řekl dnes novinářům náměstek hradeckého hejtmana Aleš Cabicar.

Nemocnice/ilustrační foto

„Během posledního akademického roku jsme získali více jak tři desítky nových lékařů na obory, jejichž existence je v dobře fungujícím systému zdravotnictví nezbytná,“ řekl Cabicar. Od zavedení stipendií ve výši 120.000 korun podle Cabicara peníze získalo 52 lékařů. Kraj předpokládá, že se mu ročně podaří získat 25 až 30 mediků.

Podle Cabicara kraj v letech 2017 až 2019 rozšíří seznam oborů, pro které mladé lékaře hledá. „Nově mezi nejpotřebnější přibyly i obory jako chirurgie, radiační onkologie či například geriatrie,“ řekl. Návrh na další kola stipendií musí ještě v září schválit krajští zastupitelé.

Hradecký kraj stipendia ve výši 120.000 korun poprvé rozděloval na jaře roku 2016, do budoucna připravuje také systém na podporu zdravotních sester, které zůstanou pracovat v regionu. „Počítáme s uvolněním peněz na tento program, jeho podmínky zatím chystáme,“ řekl dnes Cabicar.

Podle údajů hejtmanství z konce roku 2016 chybělo v krajských nemocnicích čtyřicet lékařů a dalších 90 lidí v nelékařských profesích, z toho 68 sester. Nedostatek personálu řeší také Fakultní nemocnice v Hradci Králové, které na konci loňského roku chybělo zhruba 15 lékařů a dvě desítky sester.

22.8.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv