Žádné dítě neočkované proti černému kašli podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nebude vyřazeno z výuky ve škole. Výklad Hygienické služby Hlavního města Prahy (HSHMP), která školy v dopise informovala, že neočkované děti nebudou smět do školy, pokud se v jejich třídě objeví nákaza, podle ní nebyl přesný. Chybu na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví (MZd) uznala i ředitelka HSHMP Zdeňka Shumová. Svrčinová zdůraznila, že žádná plošná opatření se v současné době nezvažují. Bude se postupovat individuálně. Případů černého kašle, přestože je očkování proti němu povinné, je letos nejvíc od 60. let.

„Musím zdůraznit, že žádné neočkované dítě nebude vylučováno z výuky,“ uvedla Svrčinová. Do školy by podle ředitele ministerského odboru veřejného zdraví Matyáše Fošuma neměli rodiče posílat děti s příznaky nemoci, jako je déle než týden trvající suchý kašel se zajíkavými nádechy. Hygienici budou oslovovat kontakty nakažených dětí. „S viditelně zdravým dítětem není potřeba vyhledat lékařskou péči jen z důvodu kontaktu s nakaženým,“ uvedl.

Nejmenší děti jsou proti černému kašli očkované třikrát do jednoho roku jako součást hexavakcíny. Rodiče by ale podle Fošuma měli zkontrolovat, zda jejich děti byly v 10 či 11 letech proti černému kašli přeočkovány. Škola podle Fošuma pravomoc vyžadovat kopii očkovacího průkazu nemá, protože jde o zdravotnickou dokumentaci. To školám pražská hygienická služba také doporučovala. Rodiče musí prokázat očkování jen při přijetí dítěte do školky, u posledního ročníku předškolního vzdělávání a škol kvůli povinné docházce se nevyžaduje.

Případů černého kašle v Česku bylo letos podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 3084, tento týden do dnešních 11:30 již 810. Více případů bylo podle údajů ze Zdravotnických ročenek ČR na území ČR naposledy v roce 1963. Nemocní jsou ve všech věkových skupinách. Nejvyšší nemocnost je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, poté mezi nejmenšími dětmi a dětmi od 10 do 14 let.

Proti černému kašli se v ČR očkuje od roku 1958. Dospělí vakcínu z veřejného zdravotního pojištění hrazenou nemají, přestože to odborníci doporučují. Stojí mezi 500 a 1500 korunami dle očkovacího centra či ordinace lékaře, zdravotní pojišťovny je pak zpětně proplácení z fondů prevence. Svrčinová na dotaz ČTK uvedla, že odborná komise zvažuje návrh na jedno přeočkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

(ČTK)

16.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv