Úmrtí kojence na jižní Moravě podle policie nezpůsobila hexavakcína. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Jednalo se o syndrom náhlého úmrtí kojence, řekl serveru mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v září kvůli úmrtí preventivně pozastavil distribuci šarže vakcíny. Zda její používání povolí, zatím ústav neuvedl, protože ještě neobdržel zprávu policie.

Očkování kojence/ilustrační foto

Dítě zemřelo v den očkování, ale již tehdy SÚKL uváděl, že neexistuje prokázaná souvislost mezi smrtí a podáním vakcíny z inkriminované šarže. Nyní i policisté potvrdili, že s očkováním úmrtí nesouvisí. „Co se týká příčiny, šlo o syndrom náhlého úmrtí kojence bez souvislosti s vakcinací,“ řekl serveru Šváb. Policie vyšetřování smrti odložila, protože se podle mluvčího nestal žádný trestný čin.

Jestli teď bude zase povoleno vydávání a používání dotyčné šarže hexavakcíny, lékový ústav neuvedl. „Pozastavení distribuce a používání konkrétní šarže vakcíny zatím trvá, protože vyjádření policie nemáme písemně. Až dorazí datovou schránkou, budeme řešit, co dál,“ oznámila iDnes.cz mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

V České republice je očkování hexavakcínou povinné. Pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B.

24.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv