Na 5778 transplantovaných ledvin a 5084 prodloužených či zkvalitněných životů má na kontě za 50 let program transplantací ledvin v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Začal 21. března 1966, kdy prvnímu pacientu v Československu i východní Evropě, čtyřiadvacetiletému Karlu Pavlíkovi, darovala ledvinu jeho matka. Historie programu je v knize Kaleidoskop vzpomínek, již včera na společném setkání křtili lékaři a pacienti.
Zúčastnila se ho i nejdéle žijící pacientka Alena Dostálíková, která podstoupila transplantaci ledviny v roce 1968. V roce 1975 jako první žena v Evropě a 26. na světě po transplantaci ledviny porodila syna a o tři roky později také dceru.
První ledvina, již dostala od svého otce, jí fungovala 29 let. „Teď už jsem po třetí transplantaci a až na maličkosti jsem vlastně zdravý člověk,“ řekla novinářům. „Já jsem do všeho šla po hlavě. Obě děti se narodily bez problémů, donošené. Já jsem chodila do práce, vedla úplně běžný život. Vždycky jsem žila naplno, a to i přes transplantaci,“ dodala žena, která si tolik přála děti, že je měla, ač jí to kvůli transplantované ledvině lékaři nedoporučovali.
Nyní už lékaři těhotenství po transplantaci nezakazují, pokud žena má v době početí výbornou funkci štěpu. Mění jí jen léčbu, aby se nepoškodil plod a zároveň nepřestala fungovat transplantovaná ledvina.
Ročně se na světě transplantuje téměř 80.000 ledvin. Transplantace ledvin je podle přednosty Transplantcentra IKEM Pavla Trunečky nejlepší metodou léčby selhání ledvin. Zlepší kvalitu života pacientů, nemusejí chodit na časově náročnou dialýzu. Pokrok medicíny umožnil transplantovat ledvinu téměř všem nemocným.
IKEM je největším centrem v ČR, každoročně provádí přes polovinu všech transplantací ledvin, víc než ostatních šest center dohromady. „Loni to bylo 263 ledvin z celkového počtu 453, což znamená, že ledvinu transplantujeme průměrně pěti pacientům týdně,“ uvedl Trunečka.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček novinářům řekl, že na podporu transplantací je od letoška v úhradové vyhlášce signální indikace odběru orgánů a orgánů od zemřelého dárce v hodnotě 10.000 korun pro nemocnici za každého pacienta, který dostane orgán či orgány od zemřelého dárce. V plánu je hrazení dárcovských koordinátorů v krajských nemocnicích.
IKEM v posledních letech posiluje program transplantací ledvin od živých dárců, ročně jich dělá 50 až 60. „Většina takových ledvin funguje lépe a déle než od zemřelých dárců,“ vysvětlil přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM docent Jiří Froněk. V roce 2012 zavedl některé nové metody, včetně párových výměn ledvin a řetězových transplantací.
Ředitel IKEM Aleš Herman dodal, že transplantace také výrazně šetří peníze ve zdravotnictví. „Náklady na pacienta v roce před transplantací, kdy chodí na dialýzu, jsou v průměru 773.000 korun, v roce po transplantaci o 474.000 korun méně. Ušetřené peníze se použijí pro ostatní nemocné,“ shrnul.
23.3.2016zdroj: ČTK