Větší výběr žijících dárců při párové výměně ledvin, a tím větší šanci najít toho vhodného dárce, má zajistit spolupráce Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se specializovaným centrem ve Vídni. IKEM spolupráci navázal v letošním roce a jejím prostřednictvím už byla provedena jedna výměna ledvin. Při příležitosti dnešního otevření jednoho nového a jednoho rekonstruovaného operačního sálu o tom informoval přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.

Transplantace/ilustrační foto

Výsledky transplantace ledvin jsou podle Trunečky závislé především na tom, jak se podaří najít shodu mezi dárcem a příjemcem v krevní skupině a antigenech. Čím větší je shoda, tím větší je šance na dlouhodobé přežití. Právě v párové výměně mezi více lidmi se dá najít mnohem výhodnější podobnost těchto antigenů.

„Ideální je mít dárce žijícího, proto se dělá program párových výměn. A vždy je dobré mít velký výběr zájemců o výměnu, v tom spočívá i ta naše spolupráce s Vídní – vytvořit propojení našich dvojic s těmi dvojicemi, které čekají ve Vídni a hledat lepší shody,“ uvedl Trunečka. Jedna taková výměna se už letos uskutečnila.

IKEM letos oslavil 50 let od první transplantace ledvin, za tu dobu jich udělal na 6000. V roce 2012 zavedl některé nové metody, včetně párových výměn ledvin a řetězových transplantací.

Institut také dnes otevřel nový operační sál a další rekonstruovaný. Jsou vybavené moderní technikou, například operační světla mají zabudované kamery, takže umožňují přenos průběhu transplantace pro lékaře i mimo operační sál. Součástí investice za 85 milionů korun, kterou hradil IKEM z vlastních zdrojů, je i nová laboratoř na léčbu komplikací diabetu.

12.10.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv