Italské ministerstvo zdravotnictví nařídilo zvýšit kontroly v přístavech a na letištích kvůli horečce dengue. Opatření se týká dopravních prostředků ze zemí, ve kterých se tato infekční nemoc nyní šíří nejvíce, například Brazílie či Argentiny, uvedla dnes agentura ANSA. Několik desítek případů horečky dengue Itálie zaznamenala v loňském roce. Jednalo se o případy dovezené ze zahraničí i místní přenosy nákazy.

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví je nutné věnovat větší pozornost odstranění hmyzu a dalších možných zdrojů nákazy z letadel či lodí, které do Itálie připlouvají či přilétají ze zemí, kde je „časté a neustálé riziko“ nákazy. Generální ředitel ministerstva zdravotnictví Francesco Vaia řekl, že Itálie patří mezi první evropské země, které zpřísňují kontroly na hranicích.

Nařízení se týká především Brazílie, kde se horečkou dengue nakazilo v posledních měsících přes 500.000 lidí, či Argentiny, kde případy přenosu nákazy zaznamenala většina provincií. Časté a neustálé riziko nákazy horečkou dengue je však podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) i ve státech ve východní Africe či jihovýchodní Asii.

„Cestování a klimatické změny jsou hlavními důvody pro výskyt horečky dengue v nových oblastech,“ řekl stanici Rai News odborník na infekční nemoci Alessandro Marcello. Dodal, že Itálie v loňském roce zaznamenala největší počet případů místního přenosu horečky dengue. V loňském roce se v Itálii potvrdilo nejméně 83 případů této infekční nemoci, což bylo nejvíce ze všech států Evropské unie.

Horečku dengue přenáší komáři egyptští, kteří se však rozšířili i mimo africký kontinent. Mezi příznaky dengue patří vysoká horečka, bolesti hlavy, zvracení, bolesti svalů a kloubů a svědivá kožní vyrážka. V některých případech může nemoc způsobit závažnější krvácivou formu, která může skončit smrtí.

(ČTK) 

14.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv