Na téma očkování proti chřipce přinášíme rozhovor s MUDr. Janem Kynčlem, Ph.D., vedoucím Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Chřipka představuje zvýšené riziko pro více než 2 miliony lidí v České republice. Do této skupiny patří nejen senioři, ale také lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, astmatici a pacienti s onemocněním plic, ledvin nebo cukrovkou. Pane doktore, má Státní zdravotní ústav čísla, jak lidé se zvýšenou mírou rizika přistupují k očkování?

Každoročně se u nás nechá proti chřipce očkovat pouze přibližně 20 % lidí z ohrožených skupin, což je ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi velmi málo.

Jak se toto číslo pohybuje v zahraničí?

Například ve Velké Británii, Irsku nebo Nizozemsku je to 60 až 75 % lidí z ohrožených skupin.

Kdy je nejvhodnější se nechat očkovat?

 Protože po očkování postupně ubývá ochranných protilátek, a to výrazněji u seniorů, je velmi důležité jeho správné načasování. V největší míře by mělo být realizováno během října a listopadu a ideálně dokončeno do konce prosince, tedy v době, kdy obvykle začíná stoupat výskyt chřipky.“

Co když to lidé v této době nestihnou?

Očkování v pozdějším termínu má stále smysl, je ale třeba počítat s tím, že ochrana proti onemocnění nastoupí až přibližně 2 týdny po podání vakcíny.

11.10.2022

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv