Jedno procento z devíti milionů všech dosud vydaných elektronických receptů bylo předáno jako e-mail nebo SMS zpráva. Roste hlavně počet SMS, v únoru jich bylo 68.000. Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lékaři musí recepty na léky evidovat na centrálním úložišti od začátku roku, zatím nedostávají pokuty.
Sms zprava/ ilustrační foto
Elektronicky se eviduje asi 80 procent všech receptů, ostatní byly vydány klasickou papírovou formou. Zatímco v lednu lékaři poslali pacientům 17.000 zpráv SMS s elektronickým receptem, v únoru jich bylo čtyřikrát víc.

Lékařů a zubařů je do systému zapojeno přes 46.000, alespoň jeden elektronický recept předepsalo 30.000 z nich. „Na ověření Českou lékařskou komorou čeká jen 354 žádostí, ještě v lednu to byly tisíce. Všechny budou ověřeny v řádech dní,“ řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Obavy, že kvůli povinnosti vydávat elektronické recepty zavře své ordinace větší množství lékařů, se podle ministra nepotvrdily. Ke konci roku skončil podobný počet lékařů jako v roce 2016. Někteří lékaři kritizovali to, že systém reaguje pomalu a prodlužuje jim práci. Podle ministerstva je průměrná odezva centrálního úložiště v řádu jednotek sekund.

Pro pacienta se při vydávání receptu příliš nezměnilo. Stále může dostat recept vytištěný na papíře, který pak předloží v lékárně. Díky předání přes SMS nebo e-mail může lékař vystavit recept i mimo ordinaci nebo bez fyzického setkání s pacientem, například u antikoncepce nebo dalších pravidelně užívaných léků.

Ministerstvo si také nechalo zpracovat průzkum, jak se na e-recept dívá veřejnost. Agentura STEM se ve druhém únorovém týdnu ptala více než 1000 lidí. Jako velmi dobrou či spíše dobrou věc hodnotí e-recept 91 procent oslovených, dvě třetiny souhlasí s tím, aby lékař viděl seznam všech jejich leků. Mezi lidmi, kteří už mají s e-recepty zkušenost, 63 procent uvedlo, že neprodloužil čekání u lékaře. Podle 73 procent se déle nečeká ani v lékárně. Šest procent lidí ale uvedlo, že se setkalo s lékařem, který chce kvůli nové povinnosti zavřít ordinaci.

Od ledna 2019 by měl eRecept umožnit, aby každý ošetřující lékař pacienta viděl seznam všech léků, které má předepsané. Umožní to kontrolu duplicit a nežádoucích vzájemných působení léků. Podle nového náměstka ministra Filipa Vrubela, který bude mít další vývoj e-receptu na starosti, ministerstvo nadále počítá s tím, že by od ledna příštího roku, kdy už budou lékaři dostávat za nevystavování e-receptů pokuty, případné papírové recepty přepisovali do centrálního úložiště lékárníci. Ti to ale už dříve odmítli. „Budou jich jenom nízké jednotky procent,“ dodal Vrubel.

2.3.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv