Ministerstvo zdravotnictví nepočítá, že by zdravotnická zařízení do konce roku stihla dohnat propad produkce, který odhaduje na zhruba 30,5 miliardy korun. Chce je ale motivovat k návratu k běžnému režimu. Odložené péče, kterou půjde dohnat, je podle minsterstva jen asi jedno až dvě procenta. Peníze navíc od zdravotních pojišťoven v letošním roce má přidat kompenzační vyhláška. Její návrh kritizovala Česká lékařská komora, zdravotnické odbory, sdružení ambulantních specialistů nebo asociace zastřešující menší nemocnice. Platit by měla od 1. července.
Propad produkce ministerstvo odhaduje na 30,5 miliardy. „Resort zdravotnictví nevychází z předpokladu, že sníženou produkci mohou poskytovatelé zdravotnických služeb ve zbytku roku dohnat zvýšením výkonnosti,“ uvedla Doláková. Ministerstvo chce podle ní motivovat zdravotnická zařízení k návratu provozu do běžného režimu. „Předpokládá se, že jen malá část produkce v řádu jednoho až dvou procent, jako například preventivní prohlídky, je odložená péče, která může být v následujících měsících dodělána,“ dodala.
Část zdravotní péče v ČR se hradí formou výkonů, část předem naplánovanými zálohami. Ty zdravotní pojišťovny pro letošní rok vypočítaly podle roku 2018, který mírně navýšily. Například nemocnice je proto obávají, že by navrhovaných 79 až 83 procent péče roku 2018 nemusely splnit a zálohy budou muset vracet. Nižší podíl budou mít ty, které pečovaly o více pacientů nakažených koronavirem.
„Je naší absolutní prioritou, aby dala kompenzační vyhláška poskytovatelům zdravotní péče jistotu, že epidemie covid-19 jim nezpůsobí finanční problémy,“ uvedla Doláková. Vyhláška ale podle ministerstva musí bonifikovat ty poskytovatele zdravotní péče, kteří pracovali po celou dobu epidemie.
Původní úhradová vyhláška počítala s náklady na zdravotní péči ve výši 340 miliard, pojišťovny přidaly dalších šest miliard. Nárůst nákladů se letos odhaduje až o osm miliard korun, na zdravotní péči by tak mělo jít zhruba 354 miliard korun. Pět miliard jsou přímé náklady na testování, odběrové sanitky a odměny personálu. Nemocnice a ordinace z nich také mají hradit ve druhém pololetí ochranné pomůcky. Další tři miliardy jsou výdaje na úhradu potenciální nadprodukce. Náklady celého systému zdravotnictví včetně provozních nákladů zdravotních pojišťoven budou v roce 2020 asi 366,4 miliardy korun.
Podle zdravotnických odborů si odměny zaslouží všichni zdravotníci, protože nikdo neměl jistotu, že se covidem-19 nenakazí. Menší nemocnice se obávají, že stanovené produkční cíle nezvládnou splnit. Podle lékařů z ordinací je problém nakupovat ochranné pomůcky, na trhu stále chybí nebo jsou velmi drahé a navýšení ve vyhlášce je nepokryje.
19.6.2020zdroj: ČTK