Lékaři v Česku by mohli k léčbě nemoci COVID-19 brzy začít používat krevní plazmu od uzdravených. Nyní se pracuje na přípravě přesného postupu. Na tiskové konferenci pražské Všeobecné fakultní nemocnice to dnes řekl vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Balík.
„Možnost to je. Je to čerstvě schváleno SÚKLem. Budeme na toto téma připravovat protokol (o postupu léčby),“ uvedl Balík. Podotkl, že o léčení plazmou lékaři VFN debatovali ve čtvrtek s kolegy z pražské Ústřední vojenské nemocnice. „Během týdne budeme mít na stole něco, podle čeho budeme postupovat,“ řekl lékař.
Doplnění: Dle vyjádření SÚKL nepodléhá použití plazmy schválení. SÚKL je pouze příjemcem oznámení. Výroba konvalescentní plazmy bude probíhat dle požadavků zákona o léčivech a vyhlášky o krvi.
Vedle stanovení přesného postupu bude nutné také určit, čí plazma by se měla k léčbě využít. „Bude samozřejmě velice důležité, jak odchytit tu správnou kohortu lidí, kteří mají protilátky a budou ochotni je poskytnout,“ dodal Balík.
Jeho tým ve VFN u jednoho z pacientů použil experimentálně lék remdesivir, který vznikl proti ebole. Brání množení viru v těle. V americké firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost přestala povolení k pokusné léčbě udělovat, medikament se dá získat jen pro těhotné ženy a děti. V Evropě ho poskytuje sklad ve švýcarské Basileji.
VFN dává pacientům také léky s hydrochlorochinem, který účinkuje proti malárii. I tato látka brání šíření viru v těle. Lékaři také podporují imunitu pacientů a zkoušejí i některá antibiotika. Na vývoji očkování a medikamentů, které by byly přímo proti novému koronaviru, vědci ve světě pracují.
3.4.2020zdroj: ČTK