Kalifornie se připojila k trojici států USA, které kvůli ebole zavedly povinnou karanténu pro zdravotníky vracející se z lékařských misí v západní Africe. Kalifornie vyžaduje 21denní karanténu pro všechny, kteří přišli do styku s nakaženými, uvedla dnes agentura Reuters. Do stejné karantény dnes Pentagon nařídil dávat i všechny vojáky vracející se z mise v západní Africe. O ebole dnes opět mluvil americký prezident Barack Obama, podle kterého Spojené státy na svém území zřejmě zaznamenají několik ojedinělých případů.

Lékaři v ochranném obleku/ilustrační foto

Kalifornské opatření se nevztahuje na ty, kteří sice cestovali do problematického regionu, ale s infikovanými v kontaktu nebyli. Nucenou izolaci pro zdravotníky, kterou kritizoval Bílý dům i lékařští experti, již dříve vyhlásily státy New Jersey, New York a Illinois. Nové instrukce vydalo také americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které doporučuje zdravotníky během 21denní inkubační doby sledovat, avšak ne nuceně držet v izolaci.

Ministr obrany Chuck Hagel dnes nařídil umisťovat do karantény na 21 dní všechny americké vojáky, kteří se vrátí z misí bojujících s ebolou v Africe. „Prioritou ministra (obrany) je bezpečnost našich mužů a žen, kteří nosí uniformu, a jejich rodin,“ řekl mluvčí Pentagonu.

Nyní působí 121 amerických vojáků v Senegalu a 983 v Libérii. Jejich celkové počty v západní Africe by se v případě potřeby mohly zvýšit až na 3900 mužů.

Otázka karantény se začala řešit poté, co ebola propukla u lékaře v New Yorku, který se nedávno vrátil z humanitární mise v Guineji, která je vedle Sierry Leone a Libérie jednou nejvíce postižených zemí. Takřka všechny oběti eboly zemřely v těchto třech západoafrických státech.

První obětí eboly ve Spojených státech se stal Liberijec Thomas Duncan, který zemřel začátkem října po návratu z Libérie. Od něho se nakazily dvě ošetřovatelky, které se nakonec uzdravily.

„Nemůžeme se hermeticky uzavřít,“ řekl v dnešním projevu Obama. Proto prý Spojené státy v nadcházejících týdnech a měsících zřejmě budou zaznamenávat další jednotlivé případy, dokud se epidemii v Africe nepodaří zastavit. Prezident dodal, že americký zdravotnický systém je na péči o nakažené dobře připraven.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a vnitřní krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, nicméně několik nadějných preparátů se testuje. Podle Světové zdravotnické organizace se ebolou nakazilo již více než 10.000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla.

30.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv