Zvýšit informovanost lidí o hepatitidě C a přispět k prevenci nejčastější žloutenky v Česku má osvětová kampaň s názvem Céčko není jen trasa metra. Do půlky října se cestující ve vozech metra na trase C setkají s plakáty s netradičním pojmenováním stanic jako Žloutenková, Virová, Bezpříznaková či Transplantační. Fiktivní zastávky souvisejí s nemocí, o níž jen třetina Češek a Čechů ví, že se přenáší infikovanou krví. Očkování neexistuje, nejlepší prevencí je informovanost a zodpovědné chování. Více na www.cecko-neni-jen-trasa-metra.cz.

Loni v Česku přibylo téměř 1600 nových případů hepatitidy, z toho víc než polovina bylo „céčko“. Podle odhadu odborníků je nakaženo virem hepatitidy C zhruba 20.000 Češek a Čechů, většina to neví. Nemoc totiž dlouho nemá žádné příznaky. Pokud se ale nezačne včas léčit, může vyústit v cirhózu jater a následně jaterní selhání.

Virus hepatitidy C se přenáší infikovanou krví a napadá jaterní buňky, v nich se množí a následně dostane zpět do krve. Jaterní buňky přestávají plnit svoji funkci, pacientovi může zachránit život jen transplantace.

U některých pacientů se příznaky nemoci projeví už dva týdny po nákaze, u jiných až za půl roku, u některých i za 30 let. Většinou se nákaza zjistí náhodou, nebo když už jsou játra vážně poškozena. Odborníci proto považují za důležité, aby lidé věděli, jak nemoci předcházet.

Do roku 1989, než se začala testovat krev pro transfúzi na přítomnost viru hepatitidy C, byly krevní transfúze častým zdrojem nákazy. Nyní jsou hlavním zdrojem nesterilní injekční jehly pro nitrožilní podání drogy. Zdravotníci se mohou nakazit při poranění infikovanou jehlou, nákaza hrozí z nesterilních nástrojů při tetování či piercingu a při rizikovém sexu.

Lidé, kteří mají podezření, že by mohli být tímto typem žloutenky nakaženi, by podle doporučení lékařů měli podstoupit testy. Pokud se nákaza potvrdí, měli by se léčit. Hepatitida C se léčí kombinací interferonu a přímo působících antivirotik. Ne vždy je léčba úspěšná, v řadě případů se musí opakovat, navíc je často doprovázena nepříjemnými vedlejšími účinky.

1.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv