Britští odborníci upozorňují, že z kapavky by se kvůli stále větší odolnosti vůči antibiotikům mohla stát nevyléčitelná nemoc. V Anglii se objevil nový kmen bakterie označovaný jako „superkapavka“, na který neplatí léčba obvyklá u pacientů s touto pohlavní chorobou, napsal list The Independent.

Milenci/ilustrační foto

„Superkapavka“ prý byla nejprve zaznamenána na severu Anglie. Vypukla v Leedsu a další nakažení pak byli hlášeni z Oldhamu, Macclesfieldu a Scunthorpeu. Někteří pacienti ale uvedli, že měli pohlavní styk s partnery i z jiných částí země. Ve všech případech šlo doposud o infikování při heterosexuálním styku.

Při léčbě kapavky se používají kombinace různých antibiotik. Britská média zmiňují ceftriaxon a azithromycin. Nový kmen bakterie je prý rezistentní právě vůči azithromycinové složce, a není ho proto tímto způsobem možné zničit.

Hlavní britská lékařka Dame Sally Daviesová, která je poradcem vlády ve zdravotnických záležitostech, už dopisem informovala praktické lékaře a lékárny, aby tak zajistila předepisování správných léků proti „superkapavce“.

Jestliže je pacientům předepisováno jen jedno antibiotikum místo nezbytných dvou, stav nakažených se nelepší a bakterie se mohou snáze stát odolnějšími proti podávaným lékům a infekce se dál šíří.

27.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv