Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat novou angiolinku. Přístroj je rychlejší a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou navíc díky němu vystaveni nižší dávce záření. Pořízení angiolinky, další zdravotnických přístrojů potřebných pro arytmologické výkony i úprava operačního sálu vyšly zdravotnické zařízení na 47,4 milionu korun. Novinářům to dnes řekla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

„Angiolinka je speciální typ rentgenového přístroje, který umožňuje zákroky v kardiologii a angiologii, což je zákrok na srdci a velkých cévách. Nový přístroj nahradil původní angiolinku. Když bych to měl říct laicky, je to jako byste přesedlali ze starého auta do zbrusu nového plně vybaveného vozidla prémiové značky,“ uvedl primář kardiologie Marcel Heczko. Angiolinka bude přínosem především díky vysoké kvalitě zobrazení a nízké radiační zátěži, což je podle primáře hlavně pro personál zcela zásadní.

Přístroj navíc umožňuje kombinovat řadu zobrazovacích metod. „Dokážeme natáhnout z databáze CT pacienta a fúzovat ho s reálným obrazem a pracovat s tím, takže ten výkon se stává bezpečnější, rychlejší a přesnější,“ popsal Heczko. Angiolinka je v provozu každodenně, nejvíce ji budou lékaři využívat u pacientů s fibrilacemi síní, což je nejčastější arytmie související s věkem. „Dá se hovořit o nové epidemii. Tím, jak populace stárne, tak samozřejmě těch arytmií přibývá,“ uvedl Heczko. Pacienti s těmito obtížemi mají problémy s bušením srdce, jsou dušní a méně výkonní.

„Dneska dokážeme už velmi efektivně tuto arytmii odstraňovat. K tomu máme nejen novou angiolinku, ale i další přístroj, kdy využíváme takzvanou metodu pulzního pole, která nahradila původní radiofrekvenční metodu,“ doplnil Heczko.

Loni na pracovišti provedli zhruba 500 až 550 výkonů. „Tím, že máme nový přístroj, očekáváme, že budeme schopni ošetřit zhruba o 100 až 200 pacientů více. Čekací doby na složitější výkony byly dosud dva až tři měsíce,“ řekl primář. V krátké době by se ale mohly zkrátit na zhruba dva až tři týdny. 

Zákrok na angiolince dnes kvůli arytmii podstoupil i třiasedmdesátiletý Václav Čempel. Podle Heczka bude jeho rekonvalescence trvat zhruba tři až pět dnů, po týdnu se už pacienti mohou začít vracet ke svým obvyklým aktivitám. „Samotný výkon s novou aparaturou trvá zhruba hodinu, předtím jsme to dělali dvě až dvě a půl hodiny,“ uvedl Heczko.

Čempel novinářům řekl, že se mu dlouhodobě špatně dýchá. Dříve hrával hokej, jezdil na kole a doufá, že se bude moci k některým aktivitám vrátit. „Čekám, že mi bude líp a budu moci lépe fungovat, aby se mi prostě lépe dýchalo,“ řekl Čempel. Doufá, že po zákroku se bude cítit fyzicky mladší. „Už se na to těším. Mám z toho ale trochu obavy, protože nevím, co je to nemocnice, nikdy jsem v nemocnici nebyl,“ řekl Čempel, který si přeje, aby na kole znovu zvládl vyjet na Praděd.

Angiolinka nahradila 19 let starý přístroj. Nejbližší arytmologické centrum, které využívá stejný přístroj, je podle primáře ve Fakultní nemocnici Olomouc. Kardiologie má dvě angiolinky, další přístroj je od roku 2022 v provozu na katetrizačním sále.

(ČTK)

20.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv