Karlovarský kraj chystá preventivní a osvětové programy do škol, kterými se snaží reagovat na vzrůstající počet duševních onemocnění u dětí a mladistvých. Spolupracovat bude na nich s Národním ústavem duševního zdraví i neziskovými organizacemi a odborníky. První aktivity začnou v příštím školním roce. Na projekt kraj vyčlenil 1,2 milionu korun, řekl dnes novinářům hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

„Vycházíme z národního monitoringu duševního zdraví, který konstatuje nelichotivá čísla, a to je, že 40 procent mladých lidí, dětí a studentů, se nachází ve střední až těžké depresi, 30 procent dokonce v úzkostných stavech. S vědomím toho, jak omezené jsou personální kapacity odborníků, psychologů a psychiatrů, se chceme koncentrovat na prevenci,“ uvedl Kulhánek.

Projekty prevence pro duševní zdraví u dětí a mladistvých budou sestávat z pěti aktivit. V plánu jsou přednášky ve školách či interaktivní workshopy. Zaměřené budou například na zvyšování duševní gramotnosti, snížení potenciálu rozvoje duševních onemocnění či podporu zdravé péče o psychiku a včasné vyhledání odborné pomoci.

Aktivity budou určené pro žáky druhého stupně základních škol, studenty středních škol, jejich rodiče i pedagogy. Organizovat je budou proškolení odborníci a pracovníci organizací Nevypusť Duši a Fokus, které nabízejí sociální a zdravotní podporu lidem se závažnými potížemi v duševním zdraví. Cílem je podle hejtmana, aby každá třída a střední škola v Karlovarském kraji prošla odborným preventivním projektem pro duševní zdraví. Záměrem je pokračovat s projekty také v dalších letech.

(ČTK)

23.4.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv