V devátém ročníku Stanu proti melanomu si lidé mohou dát vyšetřit bezplatně pigmentová znaménka. V Praze bude stan s ordinacemi lékařů v pondělí a úterý na Václavském náměstí na úrovni Opletalovy ulice. Letošní vyšetřovací a preventivní akce míří na muže 50+, kteří jsou ve zvýšeném riziku zhoubného kožního nádoru. Za organizátory to oznámil přednosta kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger.

Pigment/ilustrační foto

„Náš typický pacient je muž, čtyřiapadesátník, který přijde s relativně pokročilým melanomem na zádech. Pánové například na zahrádce pracují od jara do podzimu bez košile i fotoprotekce, a aby jim slunce nesvítilo do obličeje, nastavují se mu zády. Přijdou, až když jim melanom začne krvácet přes košili. To už je z hlediska uzdravení většinou dost pozdě,“ varoval.

Melanomů každoročně přibývá, za posledních 40 let se jejich počty zesedminásobily. „To, že má zhoubný melanom kůže, uslyší letos 2525 lidí. Vzhledem k tomu, že jde o častý nádor, tak s touto diagnózou bude letos žít v Česku celkem 27.822 lidí,“ doplnila docentka Monika Arenbergerová ze stejného pracoviště.

Ve stanu na Václavském náměstí bude šest ordinací lékařů z vinohradské kožní kliniky. Využijí pro vyšetření ruční i digitální dermatoskopii, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Pacientům s nálezem na kůži bude zajištěna návazná péče na odborném pracovišti.

Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Vyšetření kožních znamének bude pokračovat 11. května v Brně na náměstí Svobody a 15. května v Ostravě v Avion Shopping Parku. Loni bylo za čtyři dny vyšetřeno 3734 lidí, zjištěno bylo 34 melanomů, 67 bazaliomů a 29 spinaliomů.

27.4.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv