Krajská zdravotní (KZ) je ochotna převzít provoz a aktiva Lužické nemocnice v Rumburku, a zajistit tak další péči pro asi 55 000 obyvatel Šluknovského výběžku. Zdravotní pojišťovny navýší úhrady, řekl po jednání zástupců pojišťoven, KZ a ministerstva zdravotnictví ministr Adam Vojtěch. Město podle něj ale musí uhradit ztrátu za rok 2018 a schválit smlouvu s Krajskou zdravotní. Rumburk podle starosty Lumíra Kuse má peníze na úhradu loňské ztráty připraveny, potřebuje ale jasný dokument, tedy návrh smlouvy od KZ.

Nemocnice/ilustrační foto

„Našli jsme společné řešení,“ uvedl Vojtěch. „Pojišťovny mají jednotný postup, jsou připraveny podepsat nové úhradové dodatky,“ doplnil. KZ pak podle něj do pondělí představí návrh smlouvy o smlouvě budoucí, kde jasně definuje svůj závazek převzít aktiva nemocnice. Tento návrh bude muset schválit ještě zastupitelstvo města. Klíčové je podle něj také to, aby se schválilo zaplacení dluhu za minulý rok, který je zhruba 50 milionů.

„My potřebujeme nějaký relevantní dokument, na základě kterého zastupitelstvo rozhodne o úhradě ztráty. Tyhle deklarace přes média nejsou závazné,“ řekl dnes Kus. Město má podle něj připravené peníze na úhradu loňské ztráty, která dosáhla 52 milionů korun. Na konci května už ale hospodaření podniku vykazovalo ztrátu dalších bezmála 18 milionů korun a podle informací z insolvenčního rejstříku Lužická nemocnice dluží také více než 37 milionů korun bankám, pojišťovnám a dodavatelům.

„Kdybychom měli zaplatit všechny ztráty a dluhy, tak tím zablokujeme rozvoj města na další dva roky,“ prohlásil starosta. Zastupitelé jsou podle něj trestně odpovědní za to, že vydají 52 milionů, což bez závazného dokumentu, jako je smlouva o smlouvě budoucí s Krajskou zdravotní nebo rozhodnutí krajského zastupitelstva, nelze. Navíc je podle něj třeba reagovat rychle. Až bude ustanovený insolvenční správce bude už podle starosty jednání obtížné.

Podobně se vyslovil i Vojtěch, který uvedl, že s Kusem mluvil. V minulosti město nechtělo dluh řešit, protože nemělo jistotu, co s nemocnicí dále bude. Teď ale existuje slib KZ, která návrh smlouvy připraví, řekl Vojtěch. Ministr proto předpokládá, že zastupitelstvo uhrazení závazku schválí, aby vedení nemocnice mohlo stáhnout návrh na vyhlášení insolvence. Zároveň má schválit plán hospodaření na letošní rok.

Nemocnice je v insolvenci od poloviny měsíce. Vykazuje ztrátu asi 70 milionů korun. KZ si nechala vypracovat audit, se kterým dnes seznámila ministerstvo. „Situace s hospodařením nemocnice není dobrá,“ prohlásil Vojtěch. Největšími věřiteli zdravotnického zařízení jsou pojišťovny, které jsou podle svých zástupců připraveny vytvořit pro město splátkové kalendáře.

KZ podle předsedy představenstva Jiřího Nováka byla po celou dobu připravena vstoupit do Lužické nemocnice a provozovat ji. Ale potřebovali analýzu a závěry auditu. Zástupci zdravotních pojišťoven pak ujistili, že péči pro své klienty ve Šluknovském výběžku zajistí.

Rumburk dal na provoz a investice nemocnice za 15 let asi 200 milionů korun. Ministr dříve uvedl, že nemocnice v Rumburku má obtížnou situaci kvůli své poloze blízko německých hranic. Už v minulosti obtížně získávala zdravotnický personál, místní raději dojížděli za vyšší odměnou do blízkého zahraničí. Nemohla sehnat ani primáře pro některá oddělení, přestože jim nabízela nadstandardní odměnu.

25.7.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv