Společnost Krajská zdravotní (KZ) je schopna zaplatit ze svých zdrojů 643 milionů korun, jejichž proplacení zastavilo ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s korupční kauzou. Novinářům to dnes řekl místopředseda představenstva Leoš Vysoudil. Představenstvo schválilo kontrolu zakázek a revizi smluv, kterých se týká vyšetřování. Vedle odvolaného ředitele Petra Malého, který je ve vazbě, a obchodního náměstka Pavla Vorala se podle představenstva nikoho dalšího ze zaměstnanců KZ vyšetřování Národní centrály proti organizovanému zločinu netýká.

V Krajské zdravotní zastavilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) financování 12 projektů, které měly z Evropského fondu pro regionální rozvoj získat celkem 643 milionů korun, řekla ČTK mluvčí ministerstva Veronika Hešíková. Vysoudil uvedl, že KZ celkově žádala z tohoto fondu o 1,650 miliardy korun. „Část již byla proplacena. Jsme schopni si se situací poradit,“ uvedl Vysoudil. Pacienti ani zaměstnanci by podle představenstva neměli pocítit žádné dopady současné situace.

Policie v případu Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a Nemocnice Jihlava začala stíhat deset lidí kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. V pondělí kvůli tomu ve zdravotnických zařízeních zasahovala. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu Evropské unie při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí zatím milion eur, tedy asi 25 milionů Kč. Případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce, protože dodávku části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancoval Evropský fond pro regionální rozvoj v programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU).

Představenstvo KZ odvolalo Malého v pondělí a jmenovalo novou ředitelkou společnosti, která zřizuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, Taťánu Soharovou. Obchodní náměstek čerpá dovolenou a k 29. únoru by měl odejít dohodou, řekl dnes předseda představenstva Ondřej Štěrba. Prověřovat bude KZ výběrové řízení a smlouvy od začátku působení Malého, tedy od roku 2021, zkontrolovat chce připravované i běžící veřejné zakázky. Postupně se uskuteční audit na oddělení veřejných zakázek a úseku obchodu a revize procesů uvnitř společnosti.

Prvotním úkolem bylo podle Štěrby stabilizovat společnost po „tomto otřesu“. „Pro celé představenstvo společnosti je kauza naprosto šokující,“ uvedl Štěrba. Na sociálních sítích se objevila informace, že Soharová zná Malého. „Je to můj spolužák ze studií, to je jediná naše spojnice,“ uvedla Soharová. „Máme v novou ředitelku naprostou důvěru,“ řekl Štěrba. Představenstvo omezilo rozsah kompetencí spojených s funkcí ředitele.

Soharová pracuje v KZ od srpna 2023, působila na pozici projektového manažera. Šest let řídila ve Všeobecné zdravotní pojišťovně sekci se zaměřením na lékovou politiku. „Jsem si vědoma toho, že na mých bedrech nyní leží obnova důvěry veřejnosti i partnerů v management Krajské zdravotní,“ uvedla.

Na seznamu projektů, u nichž je zastaveno financování z MMR, je pořízení laboratorního zařízení pro nemocnice v Ústí nad Labem, Litoměřicích, Teplicích a Mostě, pořízení vybavení pro urgentní příjem v nemocnici v Rumburku, přístrojového vybavení v Litoměřicích a Mostě a rekonstrukce porodnice a přístrojové vybavení v Teplicích, obnova a doplnění komplexního onkologického centra v Ústí nad Labem.

Představenstvo prověří zejména zakázky na zdravotnickou techniku a materiál a současně zakázky, v nichž se angažovali bývalý ředitel a náměstek pro obchod. „Začneme firmami, jejichž jména jsme obdrželi od policie v souvislosti se zásahem,“ uvedl Štěrba s tím, že podezření policie se v tuto chvíli netýká velkých strategických investic, které jsou téměř hotové.

(ČTK)

23.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv