Kuřecí pařátek. Placka na klopu s exprezidentem Franklinem Rooseveltem. Krucifix. Dětská šerifská hvězda. To jsou jen některé z věcí, které lékaři v bostonské dětské nemocnici vyjmuli dětem z hrdla, nosu či uší – a představují je v děsivé, leč výchovně důležité expozici, napsala agentura AP.
Panenka/ilustrační foto

První reakcí návštěvníka na zarámovanou sbírku desítek věcí, z nichž nejstarší pocházejí z roku 1918 a visí u vchodu na ušní, nosní a krční oddělení nemocnice, může být smích, šok nebo nával nevolnosti. Ale hlavním cílem je připomenout rodičům, že pokud jde o děti, opatrnosti a bdělosti není nikdy dost.

„Je to rozhodně něco, co upoutá pozornost rodičů a přiměje je to k zamyšlení, co všechno se nachází na dosah dětí,“ řekla doktorka Anne Hseuová, jejíž chirurgickou specializací je hlava a krk. Osobně už z hrdel svých dětských pacientů vyndávala vánoční ozdoby, hračky, připínáčky na koberec a řadu dalších věcí.

Jeden z jejích kolegů musel vyjmout korálek z růžence blokující dýchací cesty malého chlapce. Kdyby měl jen o trochu méně štěstí, udusil by se. Ale korálek uvízl podélně, takže stále mohl dýchat skrze dírku v jeho středu.

V současnosti patří mezi nejčastěji spolknuté předměty peckové baterie, které jsou obzvláště nebezpečné, protože chemikálie, které obsahují, mohou spálit tkáň v jícnu během několika hodin.

Gumové balónky, magnety a také barevné polštářky s jednorázovými dávkami pracích prostředků patří mezi předměty, které děti často spolknou, uvedla doktorka Sarah Dennyová z dětského oddělení pohotovosti v Národní dětské nemocnici ve městě Columbus v Ohiu. Osobně prý už vyjímala tlačítko z mobilního telefonu z ucha jistého pubescenta a obal od žvýkačky vězící v nosní dírce dítěte několik týdnů.

Bostonská kolekce, která zahrnuje například i šroubovací háček, ručičku malé panenky či klíček na sardinky, je mimo jiné i poctou zesnulému dětskému lékaři Charlesi Fergusonovi, který tu pracoval 35 let a většinu z vystavených předmětů sám vyjmul.

10.6.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv