Kvůli chřipce či nachlazení šlo v minulé sezoně k lékaři 1,15 milionu lidí, tedy téměř 11 % populace, sdělil včera vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové konec letošní epidemie zřejmě ovlivnilo nošení roušek a sociální opatření, protože případů velmi rychle ubylo.

„Už v současné době se zvyšují počty respiračních onemocnění, tak jako každý rok na podzim. Vrcholem je pak chřipková epidemie,“ popsal. V posledních letech většinou vrcholila po Vánocích. V té poslední na přelomu let 2019/2020 bylo hospitalizovaných s vážným průběhem chřipky 300 lidí, dva roky před tím přes 600.

„Téměř 40 % vážných případů a téměř čtvrtina úmrtí byli mladší 65 let. Nelze proto říct, že pro mladší lidi není chřipka nebezpečná,“ dodal Kynčl. Míra šíření chřipky i nového typu koronaviru je podle něj podobná, chřipka má ale kratší inkubační dobu. Na chřipku každý rok zemře asi 0,1 procenta nakažených.

„U covidu byla původně smrtnost 2,4 procenta, v červnu už 0,6 procenta a v září 0,3 procenta,“ uvedl. Vyšší smrtnost, tedy podíl zemřelých na celkový počet nakažených kolem deseti procent, měly jen země, kde došlo ke kolapsu zdravotní péče. „Smrtnost covidu se snižuje a do jisté míry se blíží chřipce,“ dodal.

Odborníci apelovali na veřejnost, aby využila možnosti nechat se proti chřipce očkovat. „Očkování proti chřipce významně snižuje závažné formy onemocnění. Přispěje k odlehčení náporu nemocnic v době, kdy přichází další vlna onemocnění covid-19,“ dodal Kynčl.

Vakcín bude letos přibližně 900 000 dávek, zhruba o 15 % víc než loni. Přednost dostanou u praktických lékařů lidé, kteří se nechávali očkovat už v posledních letech. Hrazenou z veřejného zdravotního pojištění ho mají senioři nad 65 let a chronicky nemocní, například s nemocemi srdce, plic nebo cukrovkou. Ostatní stojí očkování 400 korun, přispívají na něj zdravotní pojišťovny.

Lékaři očekávají vyšší zájem, který ale ne všude budou schopní uspokojit. Dávky objednávají už na podzim, v současné době už je navýšit nemohou. Budou ale mít informace o tom, které ordinace vakcíny ještě mají a mohou tam své pacienty poslat. Očkovat se každý rok nechává jen asi pět až sedm procent Čechů, seniorů zhruba čtvrtina.

1.10.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv