Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 % lidí nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Pro srovnání proti covidu-19 se nechalo dosud očkovat 65 % populace. V roce 2020 covidu-19 podlehlo přes 10 000 lidí, dosud přes 41 000 lidí. Úmrtí na chřipku se ale tak podrobně neevidují.

„Chřipka není jenom silné nachlazení. Vyznačuje se rychlým nástupem, vysokou teplotou, bolestí svalů a kloubů,“ uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl. Každý rok onemocní zhruba pět až deset procent dospělých a 20 až 30 procent dětí. Zároveň na asi 2600 onemocnění chřipkou připadá 1200 návštěv lékaře, 12 hospitalizací a jedno úmrtí.

Že se chřipka v předchozích dvou letech kvůli protiepidemickým opatřením proti covidu prakticky nevyskytovala, může podle něj předznamenávat horší epidemii. „Hladina protilátek z předchozích kontaktů s virem bude jednoznačně nižší,“ dodal.

Vakcíny proti chřipce se každý rok upravují podle toho, jaké typy viru podle odhadů odborníků budou cirkulovat, letos byly proti loňské obměněny dva. Každoročně je třeba se podle Kynčla očkovat také proto, že ochrana po očkování slábne zhruba o sedm až deset procent každý měsíc. Obvykle roste počet případů před Vánocemi a největší vlna epidemie bývá mezi lednem a březnem.

Podle Tomáše Doležala, který se věnuje dopadům zdraví na ekonomiku, je chřipka i významný ekonomický problém. Zvýšení proočkovanosti na 50 procent by podle něj mohlo na ztrátě pracovního výkonu zaměstnanců, kteří onemocnění chřipkou, ušetřit zhruba dvě miliardy korun. Zabránit by bylo možné kolem 260.000 případů chřipky, uvedl.

„Vidíme, že u ekonomicky aktivní populace není cena očkování bariérou vstupu,“ řekl na dotaz ČTK náměstek Pavlovic. Nejčastějším důvodem, proč se lidí nechtějí nechat očkovat, je podle něj to, že nemoc podceňují a myslí si, že po týdnu jsou v pořádku. „Naopak týdenní výpadek v práci je může zásadním způsobem ekonomicky poškodit,“ dodal.

Z celé populace se proti ní nechává každý rok očkovat zhruba sedm procent a seniorů necelá čtvrtina. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat Česká lékárnická komora (ČLnK), očkování letos zvažuje 20 procent lidí, ale jen tři procenta těch, kteří očkování ještě neabsolvovali.

„Můžete se nechat očkovat i najednou. Právě teď je nejvhodnější čas, protože začíná období infekcí dýchacích cest,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Cílem je podle něj využít letos milion dávek vakcíny, které budou do ČR dodané.

V Česku jsou proti chřipce dostupné dva typy vakcín výrobců z Nizozemska a Francie a nově i vakcína pro děti ve formě spreje. Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazené lidem nad 65 let, některým chronicky nemocným a od letošního roku nově zdravotníkům. Zájem podle VZP roste, zatímco v roce 2012 hradila vakcínu 270 000 klientům, loni jich bylo 390 000. Ostatním zdravotní pojišťovny část ceny očkování zpětně proti dokladu proplácejí.

4.10.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv