Léčebné lázně musí předem informovat že procedury, které nabízejí, neposkytují těhotným ženám, a to včetně procedur wellness charakteru. Odepřít jim tyto služby přitom nelze paušálně, ale jen když je k tomu legitimní odůvodnění, že by procedura mohla uškodit jejich těhotenství. ČTK to dnes sdělila ombudsmanka Anna Šabatová.

Těhotenství/ilustrační foto

Pokud léčebné lázně takto nepostupují, působí podle veřejné ochránkyně těhotným ženám nemalé komplikace, přičemž vzniká podezření, že se dopouštějí diskriminace budoucích matek.

Šabatová se v uplynulých dnech zastala mladé matky, která si objednala týdenní pobyt v léčebných lázních. Složen měl být z procedur sestavených lázeňským lékařem po příjezdu klientky na místo. Předem ale nebyla informována o tom, že by mohla být z procedur vyloučena, a to kvůli svému těhotenství.

Když žena přijela do lázní na zaplacený pobyt, lázeňská lékařka jí sdělila, že nemůže absolvovat žádnou z procedur, včetně relaxace formou wellness aktivit, protože je gravidní.

Klientka proto zařízení opustila hned následující den a vedle dopravy si musela uhradit i plnou výši nákladů za hotelové služby. Následně absolvovala lázeňský pobyt v jiných lázních.

„Protože nebyla možnost poskytnout procedury lázeňské péče zhodnocena individuálně, podle zdravotního stavu stěžovatelky, ale byla odmítnuta jen z důvodu těhotenství, došlo k diskriminaci založené na pohlaví,“ zdůraznila ochránkyně.

Budoucí maminka ji na případ upozornila. Šabatová ženu zkontaktovala s právním zástupcem, který pak za ni jednal s vedením lázní. Ty své pochybení uznaly, omluvily se jí za komplikace a uhradily náklady spojené s cestováním do lázní i pobytem v nich.

6.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv