OTÁZKA:

Synovi jsou 4 roky a má už od malička nepříjemný ekzém, často po celém těle. Byli jsme na vyšetření na alergologii i na kožním, bere léky a má nařízená dietní opatření. Máme nárok na nějaký příspěvek od pojišťovny, popřípadě na lázně?

Ekzém/ilustrační foto

ODPOVĚĎ:

Děti s chronickým a recidivujícím ekzémem včetně atopického nebo postižené chronickým prurigem (silně svědivým kožním onemocněním) mohou čerpat lázeňskou léčebně rehabilitační péči, je-li nezbytnou součástí léčebného procesu. Lázeňskou léčbu v těchto případech může doporučit ošetřující lékař oboru dermatovenerologie, resp. dětská dermatovenerologie, dětské lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost nebo rehabilitační a fyzikální medicína. Vlastní návrh na lázeňskou péči vystaví registrující praktický lékař pro děti a dorost (součástí návrhu musí být dermatologické vyšetření s uvedením dosavadního léčení) a musí ho potvrdit revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. O doporučení lázeňské péče byste tedy měli požádat kožního lékaře, u něhož je dítě sledováno, nebo registrujícího praktického lékaře. Alergolog dát doporučení nemůže.

Děti, které jsou klienty VZP, se mohou při tomto onemocnění léčit v lázních Jeseník, Klimkovice, Lázně Bělohrad, Lázně Kynžvart, Luhačovice a Velké Losiny. Jsou tam klimatické podmínky příznivé pro léčbu těchto onemocnění a také vhodné přírodní léčivé zdroje – minerální vody a sirný peloid k zábalům či obkladům.

Pobyt je poskytován formou komplexní péče, kdy je z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno léčení, ubytování a strava. Délka pobytu je stanovena na 28 dní, s možností prodloužení. To navrhuje lékař v samotných lázních; návrh na prodloužení léčebného pobytu podává opět reviznímu lékaři, který prodloužení a jeho délku musí schválit. Léčebný pobyt může být (za stejných podmínek) později opakován, jestliže je onemocnění nadále aktivní.

U tak malého dítěte v lázních bude jistě posouzena jako nutná i přítomnost průvodce – většinou s dětmi jezdí maminky. Do dovršení šestého roku věku dítěte je pobyt jeho průvodce při hospitalizaci (včetně lázeňské léčebně rehabilitační péče) hrazen z veřejného zdravotního pojištění, je-li nutná celodenní přítomnost tohoto průvodce vzhledem ke zdravotnímu stavu dítěte nebo vzhledem k nutnosti zaškolení v ošetřování dítěte a jeho léčebné rehabilitaci. Pobyt průvodce pojištěnce nad 6 let (tj. i dospělého) je hrazen za stejných podmínek, ale jen se souhlasem revizního lékaře.

Co se týká finančních příspěvků a dalších benefitů poskytovaných klientům VZP, můžeme doplnit, že postižení atopickým ekzémem je jednou z indikací pro účast na přímořském léčebně ozdravném pobytu, které VZP organizuje pro chronicky nemocné děti. Na tyto pobyty ale může jet až dítě starší než 6 let. Žádný finanční příspěvek v souvislosti s ekzémem pojišťovna nenabízí; příspěvek na dietní opatření, konkrétně na bezlepkovou dietu, mohou čerpat jen děti a studenti postižení celiakií. Dost možná ale využijete některý z benefitů od partnerů našeho Klubu pevného zdraví, mezi kterými jsou např. i lékárny či prodejny zdravé výživy.

6.9.2016

zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna


Další články

Na přehled všech zpráv