Léčba mozkového nádoru u pětiletého britského chlapce Ashyi Kinga protony potrvá do 24. října, kdy podstoupí poslední ozařování. Z jednotky intenzivní péče byl v úterý přesunut na samostatný pokoj, přibývá na váze a reaguje na podněty rodičů i okolí. ČTK to dnes řekla manažerka pražského protonového centra Jana Kulhánková. Na ozařování nastoupil hoch 15. září. Je v péči Fakultní nemocnice Motol, odkud ho sanitka vozí každý všední den na ozařovací procedury.

Protonové centrum/ilustrační foto

„Léčba probíhá standardně a bez komplikací. Díky intenzivní rehabilitaci se zlepšuje chlapcova motorika. Byl taktéž přesunut z JIP na samostatný pokoj. Začal přibývat na váze, je veselý, usměvavý a reaguje na podněty rodičů i okolí,“ uvedla Kulhánková. V posledním dni ozařování by se k léčbě měl vyjádřit pro novináře také Ashyův otec.

Ashyova léčba je rozdělena do dvou etap, prvních 13 ozáření bylo zaměřeno na celý mozek včetně míchy. Lékaři tak zajišťovali, aby se nádor nešířil mozkomíšním mokem dál do těla. Dalších 17 ozařování už je cíleno na místo mozkového nádoru.

Rodiče odvezli chlapce po odoperování mozkového nádoru bez vědomí lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli prostředky na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče, několik dní strávili ve vazbě, než mohli odletět se synem do Prahy.

Léčba v pražském protonovém centru vyjde zahraniční pacienty na 1,8 milionu korun. Veřejnost osud hocha zaujal, konala se sbírka, nakonec ale částku uhradí britské zdravotnictví.

Protonová léčba je k pacientovi podle lékařů šetrnější. V případě ozařování meduloblastomu, který postihl Ashyu, mohou dávat lékaři nejvyšší možnou dávku a přitom uchránit okolní tkáň. V blízkosti nádoru jsou mozková centra pro srdce, plíce, játra a střeva. Proton sníží riziko jejich poškození. Souběžně s ozařováním podstupuje Ashya léčbu cytostatiky, bude v ní pokračovat i po ozařování.

17.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv