Léčba rakoviny prostaty ozařováním fotony je podle přednosty kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu Brno profesora Pavla Šlampy velmi účinná, pět let po léčbě, což se považuje za uzdravení, žije 98 procent pacientů. Léčba protony podle americké studie zveřejněné na stránkách pražského protonového centra je úspěšná u 97 procent mužů. Rakovinou prostaty onemocní v Česku ročně kolem 8000 mužů, 1400 na ni zemře.
„Benefit protonové terapie v porovnání s fotony je nulový. Vysoká cena protonové terapie je v těchto případech neopodstatněná,“ řekl Šlampa a upřesnil, že podle úhradové vyhlášky na rok 2016 stojí 20 ozáření fotony 120.000 korun, protony 545.940 korun, za 35 ozáření fotony platí zdravotní pojišťovny 210.000 korun, protony 955.395 korun.
Pražské protonové centrum inzeruje svoji léčbu v reklamních sděleních v novinách i na internetu. Podle Šlampy jsou pacienti mystifikováni. Centrum si za svými argumenty ale stojí. Argument o přínosu léčby používá centrum také ve sporu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která jako jediná ze sedmi zdravotních pojišťoven s ním nemá smlouvu.
Šlampa k léčbě v Masarykově onkologickém ústavu uvedl, že mají nejmodernější techniku pro fotonové ozařování, od roku 2006 užívají IMRT techniku, což je radioterapie s modulovanou intenzitou, a CT vyšetření, tzv. IGRT techniku, což je obrazem řízená radioterapie. Od roku 2010 jsou pacienti léčeni VMAT technikou, kdy se hlavice přístroje s IMRT radioterapií plynule otáčí kolem pacienta.
Protonové centrum poukazuje na větší šetrnost léčby, protony ničí jen nádorové buňky, ne okolní zdravou tkáň. Pacienti nemají po léčbě problém s udržením moči, zachovají si sexuální funkce.
Šlampa uvedl, že akutní toxicitu léčby snížilo až dvakrát zavedení 3D kontroly polohy prostaty, konečníku a močového měchýře na ozařovacím lůžku přídavným RTG zařízením. Zjistí se poloha orgánů těsně před ozářením, a to bez předchozího zavedení kontrastních zlatých zrn do prostaty.
Protonová terapie užívá ke kontrole polohy prostaty klasický RTG snímek pomocí zlatých zrn. Kontrolu náplně konečníku a močového měchýře provádí přístroj v jiné místnosti. „Fotonová terapie má větší možnost přesného zaměření cílového objemu a kritických orgánů v okolí prostaty,“ shrnul.
Krátkodobé reakce na fotonové záření jsou podle Šlampy minimální. Jedno procento pacientů mělo obtíže zažívací, 14 procent urologické. Z pozdních následků čtyři procenta postihlo zúžení močové trubice.
„Neevidovali jsme močovou inkontinenci a u pacientů nemajících hormonální terapii žádný případ významného snížení sexuálních funkcí,“ shrnul. Dodal, že za poškození sexuálních funkcí mohou právě hormony, vliv radioterapie na tyto funkce je minimální.
1.2.2016zdroj: ČTK