Japonská farmaceutická společnost Shionogi vyvinula přípravek, jenž podle dosavadního testování dokáže zlikvidovat virus chřipky během jediného dne. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož se účinnost léku experimentálně prověřuje na japonských a amerických pacientech. Podle šéfa české Asociace inovativního farmaceutického průmyslu může být radost předčasná, nicméně pokud se potvrdí, že lék má deklarované vlastnosti, byl by při léčbě chřipky velmi užitečný.

Laboratoř/ilustrační foto

Poslední klinické testy podle amerického listu ukázaly, že jediná dávka preparátu firmy Shionogi dokáže virus zabít v průměru během 24 hodin. To je mnohem rychlejší účinnost, než jakou mají jiné protichřipkové léky, které jsou na trhu, včetně Tamiflu. Rychlá likvidace viru by podle výrobce mohla snížit jeho nakažlivost.

Shionogi uvádí, že její produkt je účinný při aplikaci jediné dávky. Pokud jde o Tamiflu, pacienti musejí brát dvě dávky denně po dobu pěti dnů.

„Údaje, které jsme viděli, vypadají velmi slibně,“ citoval WSJ Martina Howella Friedea, který je vedoucím poradcem Světové zdravotnické organizace (WHO) v oblasti očkovacích látek, včetně přípravků proti chřipce. „Mohl by to být průlom ve způsobu, jakým chřipku léčíme,“ dodal Friede.

„U podobných zpráv musíme být zdrženliví. Vývoj léčiv je velmi náročným odvětvím a i v pozdních fázích testování se může ukázat, že výsledky nejsou tak dobré, jak se čekalo. Nebo se může přijít na závažné nežádoucí účinky, jež nasazení léku v praxi zabrání,“ řekl ČTK ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Japonský úřad pro léčiva podle Shionogi hodlá nový medikament schválit k použití v Japonsku už v březnu. WSJ ale poznamenal, že úřad se k této informaci zatím odmítl vyjádřit. Pokud jde o použití léku v USA, žádost o schválení výrobce zamýšlí podat v létě. Rozhodnutí amerických úřadů se však nečeká dříve než v příštím roce. Podle Dvořáčka je předčasné se radovat, dokud lék neschválí tyto instituce v USA a Evropská agentura pro léčivé přípravky.

Vývoj léků na chřipku jde v současné době hodně dopředu. „Chřipka se stejně jako jiné běžnější virové nákazy tradičně léčí symptomaticky. Ale možná se jednou budou běžně nasazovat antivirotika, která množení virů v těle zastaví,“ uvedl Dvořáček. Zejména ohrožené skupiny, jako jsou senioři nebo pacienti s chronickými nemocemi, by podle něj měli využít možnost očkování.

Vakcínu proti chřipce je nutné aplikovat každoročně, pro každou sezonu se vytváří nové složení podle cirkulujících podtypů chřipky. Její účinnost je zhruba 60 procent, snižuje ale riziko zásadních komplikací vedoucích k hospitalizaci nebo úmrtí. V Česku se každoročně nechá očkovat jen pět až šest procent obyvatel, mezi seniory je to asi 20 až 30 procent. Evropská komise doporučuje, aby to byly až tři čtvrtiny.

Každý rok chřipkou na celém světě onemocní deset až 15 procent populace, až pětina jsou děti. Závažnou formou ochoří tři až pět milionů pacientů. Na následky chřipky zemře každý rok 250.000 až 500.000 lidí, souvisí s ní asi dvě procenta všech úmrtí.

22.2.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv