Klinické studie tří potenciálních léků proti ebole začnou na klinikách organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Guineji a Libérii už v prosinci. S odvoláním na tuto humanitární organizaci o tom informovala agentura Reuters. Tři oddělené zkoušky se uskuteční na vzorku několika stovek pacientů.

Vakcíny pro Afriku/ilustrační foto

Zkoušky se budou týkat léčiv Brincidofovir americké společnosti Chimerix a Favipiravir japonské firmy Fujifilm. Třetí test bude ověřovat účinnost podání krevní plazmy pacientů, kteří ebolu přežili. Podle MSF je možné, že se v následujících měsících k testování přidají i další výrobci se svými preparáty.

Studie údajně nebudou pracovat se skupinami, kterým budou lékaři podávat pouze placebo. Zúčastní se jich navíc pouze skutečně infikovaní pacienti, kteří dají s testováním písemný souhlas. Klinické studie budou provádět různé vědecké instituce, například univerzita v britském Oxfordu, belgický Institut tropické medicíny v Antverpách nebo francouzský Národní institut zdraví.

Podle MSF mohou být první výsledky k dispozici už v únoru 2015. Už nyní ale vyzvali zástupci organizace výrobce dotyčných léčiv, aby zahájili jejich výrobu. Chtějí tak prý zabránit jejich nedostatku v případě, že se potvrdí jejich účinnost a bezpečnost.

Dosud se experimentální léky nasadily jen v ojedinělých případech. Látku zvanou ZMapp dostalo několik lidí v USA, Španělsku i západní Africe.

WHO ve středu uvedla, že virem eboly, který způsobuje krvácivou horečku, se v západní Africe nakazilo 14.098 lidí, z nichž asi 5160 nemoci podlehlo. Nejvíce postižené epidemií jsou Libérie, Sierra Leone a Guinea. Zatímco v Libérii se situace prý již uklidňuje, Sierra Leone podle WHO zaznamenala v posledním týdnu „prudký nárůst“ nových případů. Nakazilo se tam 421 lidí.

13.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv