Lékaři mohou od dnešního poledne testovat systém pro vyplňování e-neschopenek. Dosud do něj v pilotním provozu mohla nahlížet jen některá vybraná zařízení. Do ostrého provozu půjde systém, díky němuž se informace o vystavení či ukončení pracovní neschopnosti dostane k České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) i zaměstnavateli elektronicky, od 1. ledna příštího roku.

Lékař/ilustrační foto

„Podle dosavadních informací od poskytovatelů zdravotních služeb, kteří byli od listopadu zapojeni do pilotního testování, panuje se systémem spokojenost a nebyly zaznamenány zásadní nedostatky,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě.

Lékaři kritizovali, že například oproti elektronickým receptům, jejichž vydávání si mohli vyzkoušet předem, se se systémem e-neschopenek neměli šanci seznámit. Opakovaně to řešil i sněmovní výbor pro zdravotnictví. O testování měli zájem také zaměstnavatelé.

Nemocnice či lékař mohou e-neschopenku vyplňovat ve webovém rozhraní, většina ale využije své lékařské softwary, které jim výrobci upraví. Pacient bude mít stále od lékaře vytištěný průkaz, nemusí s ním ale osobně dojít do práce. Kritikům vadí, že nový systém nejde v elektronizaci dál a stále trvá na dokladech v papírové formě.

2.12.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv