Za nejlepší ze sedmi zdravotních pojišťoven pro rok 2015 vybrali praktičtí lékaři a ambulantní specialisté v prvním ročníku celostátního průzkumu Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra (ZPMV). Na druhém místě v hodnocení tisícovky lékařů skončila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a na třetím Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Dnes to sdělil ředitel neziskové organizace HealthCare Institut (HCI) Daniel Vavřina.

Zdravotní pojištění/ilustrační foto

Lékaři se v hodnocení nejlepší pojišťovny shodli s řediteli nemocnic, kteří odpovídali v první vlně letošního průzkumu. Podle výsledků zveřejněných v červnu zařadili na první místo spolu se ZPMV Zaměstnaneckou pojišťovnu Škoda. Třetí v hodnocení ředitelů skončila VZP. Největší rezervy viděli ředitelé v zohledňování kvality poskytované péče v úhradách pojišťoven, podle nich by se mělo za kvalitnější péči platit víc.

„Již deset let se zabýváme hodnocením nemocnic a množí se nám dotazy, jak vybrat vhodnou nemocnici a zdravotní pojišťovnu. V této oblasti se lidé nejčastěji zajímají o oblast preventivních programů pro sebe a svou rodinu a také o to, na kterou nemocnici a pojišťovnu se mají obrátit v případě řešení zdravotního problému nebo zákroku,“ řekl Vavřina.

Lékaři v průzkumu hodnotili komunikaci se zdravotní pojišťovnou a dodržování dohod, jež s nimi uzavřela. Posuzovali zavádění inovativních léčebných výkonů a kvality péče do úhrad a vyjadřovali se také ke kvalitě elektronické komunikace, portálu a úrovni marketingové prezentace se zaměřením na preventivní programy.

Ve třetí vlně průzkumu budou vybírat nejlepší zdravotní pojišťovnu pacientské organizace a pojištěnci, výsledky budou do konce listopadu.

Průzkum pro HCI provedla agentura Ipsos, nezabýval se finančním zdravím pojišťoven. To letos hodnotila Platforma zdravotních pojištěnců, podle níž v nejlepší finanční kondici jsou Oborová zdravotní pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna a Revírní bratrská pokladna.

20.11.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv