Lékaři v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) si na začátku tohoto týdne poprvé vyzkoušeli transplantaci ledviny z dárce, kterému se zastavilo srdce. Centrum to uvedlo v tiskové zprávě. S metodou mají zkušenosti v Plzni, Ostravě i Praze.
Ledviny/ilustrační foto

„Na rozdíl od standardních dárců s mozkovou smrtí je odběr od dárce s nebijícím srdcem bojem o čas, kdy celý tým od ošetřujícího personálu přes pomocný personál nemocnice, až po odběrový tým se snaží co nejvíce zkrátit dobu, kdy je odebíraný orgán bez protékající krve a kyslíku,“ vysvětlil složitý proces ředáteo centra Petr Němec. Dobu odběru je podle něj nutné zkrátit na několik málo desítek minut, aby tkáň se ledviny nepoškodila.

Podobné zákroky se dělají v případě, kdy nelze prokázat mozkovou smrt, ale pacient zároveň nemá šanci svůj stav přežít. „Proto se pacient se souhlasem a v přítomnosti rodiny odpojí od dýchacího přístroje a počká se, až se zastaví srdce. V té chvíli je připraven chirurgický tým, který v co nejkratší možné době odebere příslušný orgán,“ uvedla Lenka Telecká, která celý zákrok organizačně koordinovala. Doplnila, že tato metoda se používá v evropských státech. V tuzemsku mají největší zkušenosti v Plzni, Ostravě a také v pražském IKEM.

Podle lékařů se v celém procesu klade hlavní důraz na samotného dárce a na jeho rodinu, která má dostatek času se rozloučit a může být s milovaným člověkem až do konce jeho života. „V tomto případě šlo o muže ve středních letech po těžké autonehodě, se život vylučujícím poraněním mozku bez šance na uzdravení. Chtěli bychom poděkovat rodině pacienta za vstřícný přístup. Současně bychom chtěli poděkovat rodinám všech minulých dárců, že přes svůj zármutek pochopily, že jsou mezi námi lidé, kteří neměli tolik štěstí a bez transplantace by předčasně zemřeli nebo by byli v životě výrazně omezeni,“ uvedl Němec.

V CKTCH loni provedli 146 transplantací srdce, jater a ledvin. Loni bylo v celém Česku podle Koordinačního střediska transplantací provedeno 179 operací s transplantací, nejvíce v IKEM. Všech transplantací bylo 808, což je o 15 více než o rok dříve. Orgány byly od 262 zemřelých a 49 žijících dárců. Nejčastěji šlo o transplantace ledvin (458), následovala játra (179), srdce (78) a plíce (42). Potřeba orgánů pro transplantace významně převyšuje počet dostupných orgánů, takže ne každý pacient čekající na transplantaci se jí může dočkat.

1.12.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv