Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně odstranili pacientovi kvůli nádoru část stehenní kosti a místo ní mu dali endoprotézu se speciálním povrchem, díky kterému kost s endoprotézou sroste. Zároveň provedli náhradu kolenního kloubu. Třiadvacetiletý mladík by neměl mít v budoucnu větší omezení v pohybu, řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní je operace unikátní pro Českou republiku i pro země bývalého evropského východního bloku.
Operační sál/ilustrační foto

Šestihodinovou operaci lékaři provedli v polovině července. Muži vzali od kolena dvě třetiny stehenní kosti včetně některých měkkých tkání a části svalů. Podle Veselé díky ponechání třetiny kosti zůstal muži kyčelní kloub a bylo potřeba nahradit pouze kloub kolenní. „Snažili jsme se mu zachovat co nejvíce jeho kostí. V opačném případě by měl sešroubovanou půlku nohy a pohyb by byl složitější. Navíc čím méně cizího materiálu v těle je, tím méně může vzniknout problémů a je snadnější i rehabilitace,“ uvedla Veselá.

Podle ní nyní muž rehabilituje a časem se bude jeho stav zlepšovat. Nelze předpokládat, že by se vrcholově věnoval sportu, ale podle Veselé ani to, že by skončil například na vozíčku. „Bude pohyblivý a neměl by mít větší pohybové omezení,“ dodala Veselá. Záleží však na rehabilitaci a samotném pacientovi.

Po odstranění části kosti se nabízela možnost náhrady štěpem, u dlouhých kostí však hrozí odumření původní části, nebo to, že protéza s kostí nesroste. „Další možností byla dříková endoprotéza, která by se však těžko ve zbytku stehenní kostí zachytila, protože by neměla dostatek kotvení,“ řekl přednosta I. ortopedické kliniky nemocnice Tomáš Tomáš. Podle něj by se časem kousek stehenní kosti uvolnil, protože je v místě vyvíjený velký tlak.

Proto ortopedi zvolili způsob náhrady endoprotézou se speciálním povrchem, díky kterému kost s endoprotézou sroste. „Je to implantát, který nebyl dosud v České republice použitý,“ dodala Veselá.

I. ortopedická klinika nemocnice letos slaví 85 let. Mimo jiné se zabývá komplexní terapií nádorů kostí, kloubů a měkkých tkání. Lékaři například letos provedli unikátní operaci, při níž implantovali pacientovi umělou lopatku včetně ramenního kloubu. Pacient o ni přišel právě kvůli rakovině.

20.7.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv