Po prodělání nemoci covid-19 by se měli sportovci k plné zátěži vrátit až po 14 dnech. Na dnešní tiskové konferenci ke vzniku center sportovní kardiologie v Praze, Olomouci a Třinci to novinářům řekla vedoucí centra Nemocnice Podlesí v Třinci Bogna Jiravská Godula. Varovala před sportováním s virózami, sport s covidem-19 podle ní zvyšuje množení viru a zvyšuje pravděpodobnost zánětlivého postižení srdce a smrti.

Sportovci by podle lékařky měli při prevenci dodržovat především nařízení vlády a hygieniků. Přestat s tréninkem by pak měli při zvýšené teplotě, při bolesti na hrudi, dušnosti, únavě či bušení srdce. Prevencí je také zvyšování imunity prostřednictvím kvalitní, pestré a vyvážené stravy, dostatečným spánkem a pravidelným pohybem.

Jiravská Godula uvedla, že 30 až 40 minut pohybu ve středně intenzivní zátěži třikrát až čtyřikrát za týden naopak slouží jako prevence, ale i zlepšuje průběh infekce. „Na naší imunitě se podílejí i vztahy s kamarády a v rodině, má to velký význam. Také je to dodržování svých zvyků, určité rutiny, nenechat se vyvést z míry každou novou informací, která bude,“ řekla.

Covid-19 podle lékařky postihuje srdce asi u pětiny hospitalizovaných. V případě, že se sportovec nakazí, měl by při návratu po zotavení dbát pokynů klubového lékaře. „Po odeznění symptomů covidu má být sportovec sedm dní bez tréninku a dalších sedm dnů má narůstat tréninkový plán, tedy za 14 dnů se v normálních běžných podmínkách dostává na svůj běžný tréninkový plán,“ dodala.

Nákazu novým typem koronaviru ohlásila už řada vrcholových sportovců včetně světové tenisové jedničky Srba Novaka Djokoviče. V Česku virus zasáhl do závěru první fotbalové ligy poté, co jsou kvůli čtyřem případům nákazy fotbalisté Karviné od 2. července ve dvoutýdenní karanténě. Ve čtvrtek klub oznámil pozitivní výsledek u dalšího fotbalisty.

10.7.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv