Technická univerzita v Liberci se po více než 20 letech rozroste o sedmou fakultu. Akademický senát dnes schválil transformaci Ústavu zdravotnických studií na Fakultu zdravotnických studií, schválila ji i akreditační komise ministerstva školství. Transformace výrazně posílí pozici zdravotnických oborů nejen v rámci liberecké univerzity, ale i ve vztahu k ostatním podobným fakultám, řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.
Otevření/ilustrační foto

Ústav zdravotnických studií byl na liberecké univerzitě založen v roce 2004. První akademický rok 2006/2007 zahájil s oborem Všeobecná sestra. Nabídka se postupně rozšířila o bakalářský obor Biomedicínská technika, pak přibyl navazující magisterský program Biomedicínské inženýrství a loni nový bakalářský obor Zdravotnický záchranář. „Dnes tyto obory studuje zhruba 400 mladých lidí,“ řekla Kočárková. Ústav navíc pořádá i specializované kurzy. Základem nové fakulty by měly být podle mluvčí dva ústavy: Ústav klinických oborů a biomedicíny a Ústav ošetřovatelství a neodkladné péče.

„Senát dnes schválil vznik fakulty a její vnitřní předpisy. Nová fakulta by měla vzniknout k 1. srpnu 2016. V srpnu by ministerstvo mohlo převést akreditace z ústavu na fakultu, během léta a začátkem podzimu by se zvolil akademický senát fakulty a děkan. Od nového akademického roku 2016/2017 by se tak v ideálním případě studenti už zapisovali ke studiu na fakultu zdravotnických studií,“ řekl dnes ČTK rektor Zdeněk Kůs. Dodal, že akademický senát dnes schválil nejen statut fakulty, ale i její stipendijní a disciplinární řád, volební a jednací řád akademického senátu a vědecké rady.

Liberecká univerzita vznikla z původní Vysoké školy strojní, která byla pro studenty otevřena 1. září 1953. Vedle původních fakult strojní a textilní přibyly v letech 1990 až 1995 další čtyři fakulty – pedagogická, hospodářská, architektury a mechatroniky. Od roku 2004 působí na univerzitě Ústav zdravotnických studií a v roce 2009 přibyl ještě Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Za dobu své existence vychovala liberecká univerzita více než 30.000 absolventů.

18.5.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv