Bezplatně se mohou dát vyšetřit na rakovinu tlustého střeva i lidé mladší padesáti let, kterým preventivní test zdravotní pojišťovny neplatí. V projektu Zdraví národa mohou po celý listopad podstoupit test na skryté krvácení ve stolici. ČTK to sdělila mluvčí projektu Zdraví národa Kateřina Štolcová. Právě stopy krve mohou být příznakem zhoubného onemocnění, které je ročně v ČR zjištěno u zhruba 8000 lidí, z nich polovina na něj zemře.

„Od pondělí 3. listopadu do pátku 28. listopadu bude v odběrových místnostech synlab probíhat bezplatné vyšetření okultního krvácení ve stolici, tedy preventivní diagnostika kolorektálního karcinomu,“ řekla ČTK Štolcová.

V pracovní době mohou lidé navštívit kteroukoli odběrovou místnost této společnosti a se zdravotní sestrou vyplnit žádanku, bude ke stažení také na www.zdravinaroda.cz. Zájemci obdrží dvě odběrové sady, které podle návodu doma použijí a donesou zpět. Do několika dní dostanou poštou domů výsledky.

Na screening hrazený ze zdravotního pojištění chodí jen 25 procent lidí. Zdravotní pojišťovny od ledna spustily za podpory evropských peněz projekt adresního zvaní, cílem je zvýšit účast až na 50 procent.

Od 50 let věku by lidé měli mít každoročně test na krev ve stolici, od 55 let mohou volit mezi testem a kolonoskopií, která se opakuje jednou za deset let. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny.

„Vzhledem k tomu, že od prvních změn, typicky slizničních polypů, do vývoje nádoru uplyne mnohdy řada let, je v naprosté většině případů možné onemocnění předejít, nebo je alespoň odhalit v časných stadiích,“ uvedl Petr Kocna z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky první lékařské fakulty.

V časných stadiích je zjištěna nemoc u 40 až 45 procent pacientů. Zahraniční studie potvrzují, že pokud se odhalí rakovina tlustého střeva v prvním stadiu, je 93procentní šance na pětileté přežití, které se považuje za vyléčení. V případě, že se odhalí zhoubný nádor až ve čtvrtém stadiu, klesá šance na šest procent.

Riziko onemocnění zvyšují špatné stravovací návyky, například denní konzumace „červeného“ masa, úprava potravin smažením, pečením a grilováním, vyšší podíl živočišných tuků ve stravě, kouření a zvýšená konzumace alkoholu. Zvyšují je i nadbytečné kilogramy. Naopak ochranný vliv má pravidelná konzumace rybího masa a tuku, příprava pokrmů vařením a dostatečný příjem kalcia a vitamínu D v potravě.

1.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv