Světoznámý chemik a objevitel nových antivirotik Antonín Holý po většinu svého profesního života působil v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Jeho pracovna v budově ústavu v pražských Dejvicích zůstala téměř nedotčena i po jeho smrti v roce 2012, vyklizena byla až počátkem loňského roku kvůli rekonstrukci. Místo, kam si Holý chodil vypít kávu, kde měl uložený zápisník nebo vystavený jeden ze svých oblíbených kaktusů, si lidé mohou po obnově prohlédnout od středy.

Aids/HIV virus

„Antonín Holý zanechal na našem ústavu hlubokou stopu. I proto je pro nás důležité, zachovat toto místo pokud možno v nezměněném stavu jako připomínku vědecké píle, která mu umožnila dosáhnout oněch zářných úspěchů a světové proslulosti,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě ředitel ústavu Zdeněk Hostomský.

Holý se svým týmem stál například za jedním z nejúčinnějších léků v boji s epidemií AIDS. Antivirotikum Viread je vyráběné na základě licence jeho původních objevů, stejně jako jiný účinný lék působící proti viru pásového oparu, viru pravých neštovic a virovému zánětu oční sliznice nebo další preparát, úspěšně potírající virovou hepatitidu typu B. Výsledkem Holého výzkumů je i původní český lék na opary.

Příjmy z Holého patentů a souvisejících licencí navíc umožnily ústavu, který se zaměřuje na základní výzkum v oblasti organické chemie a biochemie s aplikací v lékařství a životním prostředí, kompletně zrekonstruovat celý areál v Dejvicích a postavit tam novou budovu pro moderní laboratoře. Součástí kompletní rekonstrukce ústavu byla i obnova Holého pracovny. Na ní se podílela také někdejší sekretářka a spolupracovnice Holého Barbara Česneková, podle které se v místnosti vrátilo na původní místo téměř vše, co tam chemik nechal.

„Chtěli jsme, aby návštěvník měl pocit, že si pan profesor jen odskočil do laboratoře a za chvíli se zase vrátí,“ uvedla Česneková, která působila po boku Holého od roku 1993 do jeho smrti v červenci 2012.

2.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv