Překonávat své limity na čtyřiadvacetihodinový maraton letos přijdou lidé z 26 měst z celé republiky i zahraničí. Ten startuje už v pátek. Do sportovního se již pošesté převlečou lidé s roztroušenou sklerózou (RS), jejich příbuzní, přátelé, ale i lékaři, terapeuti, zdravotní sestry a známé osobnosti, aby cvičením podpořili nemocné. Dodržování léčebného režimu a zdravého životního stylu dnes pacientům umožňuje žít kvalitně navzdory jejich diagnóze. Do akce se má zapojit až 3000 účastníků.

mars2017_letakA4_v1

„Na MaRSu je krásné to, že se na pár hodin může stát „sportovcem“ úplně každý. Tady totiž není podstatné podávat výkony, ale zúčastnit se, a to třeba i s handicapem. Odměnou všem, kteří přijdou, je pocit, že jste někomu pomohl v zápase s nemocí, která je během na dlouhou trať podobně jako maraton,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který je hlavním pořadatelem akce. Každoročním cílem MaRSu je vyvracet mýty spojené s nemocí a upozornit na to, že je pohyb pro lidi s RS prospěšný. „Z dobrovolného vstupného, které na MaRSu vybereme, hradíme pacientům aktivity nebo zdravotní pomůcky, na které pojišťovny nepřispívají,“ vysvětluje Bémová. Minulý rok se ve 23 městech vybralo 268 445 korun.

Ročník 2017 vypukne v pátek 3. března v Praze, kde se cvičí nepřetržitě 24 hodin. Postupně se k ní přidá dalších 25 měst, která se budou až do soboty 4. března postupně proměňovat v „metropole“ sportu. V zahraničí se připojí lidé ze Slovenska, Švýcarska, Polska, Turecka a Francie.

Letošní MaRS překvapí hned několika novinkami. Ambasadorkou akce se stala úspěšná česká golfistka Šideri Váňová. Název maratonu je také nově chráněn ochrannou známkou a stal se tak nezaměnitelným. Poprvé se do akce kromě řady celebrit a sportovců zapojí také i ti nejmenší, a to děti ze ZŠ v Kouřimi, které nemocné podpoří nočním orientačním během. Maraton vyvrcholí koncertem Maranatha Gospel Choir.

V tomto roce se MaRS soustředí na psychickou stránku nemoci. Ve vybraných městech bude k dispozici psychoterapeut, který lidem s RS představí možnosti kognitivního tréninku a relaxace. „Poruchy nálad jsou u lidí s RS častější než u zdravé populace. Jednak vyplývají ze samotné podstaty nemoci, ale také mohou být reakcí na nemoc samotnou. Deprese postihují až 50 % pacientů s RS. K psychické pohodě nemocných může mimo jiné přispívat právě pohyb,“ vysvětlila doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D., z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN, Praha. „Imobilní lidé si s námi jako každý rok mohou zacvičit z domova, stačí poslat fotku a přičteme je k účastníkům,“ dodává Bémová.

Cvičební maraton MaRS se každým rokem rozrůstá. A to zejména díky aktivním pacientům, kteří se rozhodli pomáhat lidem se stejnou diagnózou. Najít v sobě dostatek energie a chuti do aktivního života je pro pacienty s RS obzvlášť těžké zejména při každém vzplanutí nemoci. „Tomu lze předcházet kombinací zdravého životního stylu, pravidelného pohybu, a především včas nasazené moderní biologické léčby,“ dodává doc. Horáková. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. „Pokud u sebe člověk pociťuje některý z těchto projevů nemoci, je vhodné vyhledat pomoc neurologa. Ten by měl zaléčit ataku a v případě potvrzení diagnózy odeslat pacienta do specializovaného RS centra, kde lékař rozhodne o nasazení dlouhodobé léčby,“ dodává doc. Horáková.

MaRSu se letos kromě Prahy účastní také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.

1.3.2017

zdroj: Medica Healthworld a.s.


Další články

Na přehled všech zpráv