Celkem 252 353 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal pošesté. Cvičením přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou téměř 3 300 lidí z celkem 26 měst z tuzemska i zahraničí. Zapojená města se postupně měnila v metropole sportu po 24 hodin.

Účastníci Be Balanced 2017

„Jsme rádi, že se maraton každým rokem rozrůstá o nové regiony. Hlásí se noví lidé, další pacienti, kteří chtějí organizovat cvičení ve svém městě nebo pomáhat. To se děje u nás i v zahraničí. Nejenže se letos aktivně zapojilo nejvíce účastníků ze všech ročníků MaRSu, stovky dalších se přišly podívat nebo fandit. Je krásné vidět, že se ani za šest let z maratonu nevytrácí to hlavní – myšlenka vzájemné soudržnosti, a to, že nikdo z lidí s ereskou není ve svém boji sám, ale bojujeme všichni společně – a cvičíme jako jeden tým,“ uvedla Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizuje. „Jsme svědky toho, že se lidé s roztroušenou sklerózou přestávají pohybu bát a zařazují rehabilitaci a sport do svého běžného života,“ doplnila. Peníze z dobrovolného vstupného a darů poputují i tentokrát na podporu cvičebních aktivit pacientů a nákup rehabilitačních pomůcek.

MaRS má za úkol upozornit nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům s RS prospívá. V tomto roce se maraton soustředil také na psychickou stránku nemoci. Ve vybraných městech byl k dispozici psychoterapeut, který lidem s RS představil možnosti kognitivního tréninku a relaxace. Letos se cvičilo na 28 místech. Najít v sobě dostatek energie a chuti do aktivního života je pro pacienty s RS obzvlášť těžké zejména při každém vzplanutí nemoci. „Tomu lze předcházet kombinací zdravého životního stylu, pravidelného pohybu, a především včas nasazené moderní biologické léčby,“ dodává doc. Horáková. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. „Pokud u sebe člověk pociťuje některý z těchto projevů nemoci, je vhodné vyhledat pomoc neurologa. Ten by měl zaléčit ataku a v případě potvrzení diagnózy odeslat pacienta do specializovaného RS centra, kde lékař rozhodne o nasazení dlouhodobé léčby,“ dodává doc. Horáková.

MaRSu se letos kromě Prahy zúčastnilo také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.
Jednotlivá města si status sportovní metropole předávala přes telefon nebo internet, telefonická štafeta postupně oběhla všechna cvičící města.

10.3.2017

zdroj: Medica Healthworld a.s.


Další články

Na přehled všech zpráv