Masarykův onkologický ústav v Brně pořídil za pět milionů korun robotický ultrazvukový přístroj, který nemá žádné jiné nemocniční zařízení v České republice. Novinářům to včera řekla primářka oddělení radiologie ústavu Helena Bartoňková. Kromě běžných úkonů pro všechny části těla dokáže přístroj díky speciálnímu ramenu automaticky vyšetřit prsa pacientky bez přítomnosti lékaře a zachytit snímky prsu. Podle Bartoňkové to umožní přesnější rozpoznání choroby.

Zaměření rakoviny/ilustrační foto

Přístroj automaticky snímá prsní žlázu bez přítomnosti lékaře, který by mohl na místě odhalit chorobu. K obsluze ultrazvuku je nutná jen radiologická asistentka. „Vyšetření provádí vleže a je absolutně nebolestivé,“ řekla Bartoňková.

Ultrazvukové vyšetření na obvyklých přístrojích za přítomnosti lékaře je podle ní subjektivní metodou. „Záleží na vyšetřujícím, zda je schopný diagnostikovat nález. Může se ale také přehlédnout. Právě tomu nový ultrazvuk zamezí, protože celé vyšetření zadokumentuje na film nebo video. Lékař se pak k němu může opakovaně vrátit nebo vše prodiskutovat s ostatními kolegy,“ uvedla Bartoňková.

Podle ní je Masarykův onkologický ústav v Brně specializovaným pracovištěm pro onkologickou léčbu. „Musíme proto nemoc rozpoznat přesně a chceme k tomu mít co nejlepší přístroje. Nový ultrazvuk by nám měl pomoct. Jsme prvním zařízením v České republice, které ho má,“ dodala Bartoňková. Ústav bude přístroj zhruba z poloviny používat na obvyklé úkony pro klasická vyšetření všech částí těla za přítomnosti lékaře a z poloviny právě na vyšetření prsu bez účasti doktora.

23.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv