Dlouholetý spor mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a pražským protonovým centrem o smlouvu se vyostřil. Mluvčí VZP Oldřich Tichý sdělil, že do centra měla v pondělí nastoupit na ozařování desetiletá dívka s nádorem na mozku. Léčbu protony doporučili jako nezbytnou odborníci. Centrum podle Tichého ale chce za ozařování dvakrát tolik, než si účtovalo před pár měsíci. Aby se léčení neodkládalo, VZP částku uhradí a pak začne situaci řešit, aby se neopakovala. Ředitelka centra Iva Taťounová odmítla, že by si účtovali dvojnásobek ceny. VZP podle ní útoky jen maskuje neschopnost uzavřít s centrem smlouvu.

„Dítě má sloužit jako rukojmí – majitelé centra odmítají s léčbou začít, dokud nebudou mít peníze na účtech. Přestože jde ze strany soukromého protonového centra o bezprecedentní postup, ředitel VZP Zdeněk Kabátek dnes rozhodl, že zdraví klientky je nejdůležitější a že pojišťovna více než 1,8 milionu za její ozařování předem uhradí. Až sekundárně bude VZP řešit, aby se něco takového už neopakovalo,“ řekl Tichý.

„Školačka je v péči centra od pátku. Obětí a rukojmím ředitele Kabátka naštěstí díky protonovému centru nebude, ale všichni pojištěnci VZP, tedy 60 procent občanů, by mohlo být ohroženo,“ uvedla na dotaz ČTK Taťounová.

Podle ní dostalo vedení VZP i správní rada informaci o cenových podmínkách pro nesmluvní partnery před šesti měsíci. „Zatímco zaměstnanecké pojišťovny začaly okamžitě jednat a na přelomu roku byly připravené uzavřít s centrem smlouvu s výhodnými podmínkami, VZP dále pokračuje ve strategii nicnedělání a nyní i lživé propagandy,“ uvedla.

Nemocná školačka podstoupila operaci mozkového nádoru ve Fakultní nemocnici Motol. Lékaři z komplexního centra léčbu protony doporučili jako jedinou možnou a VZP ji podle Tichého uhradí, i když dosud není v seznamu výkonů, podle něhož pojišťovny platí za léčení.

Pacientka musí současně prodělávat chemoterapii, s ozařováním je nutné začít co nejdříve a potřeba bude i návazná péče neurologa, fyzioterapeuta a ergoterapeuta. VZP se rozhodla vyslat dívku k léčení právě do pražského centra, s nímž nemá smlouvu. V době, kdy centrum mělo naději, že soud rozhodne v jeho prospěch o platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, kterou v roce 2006 podepsal tehdejší nucený správce VZP, účtovalo VZP za jedno záření 26.000 korun.

Smlouva o smlouvě budoucí zaručovala centru po dobu 15 let každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Ročně přitom v ČR plynou na ozařování asi dvě miliardy. Loni na podzim, když spor o platnost dokumentu centrum prohrálo, zvýšilo cenu za jedno záření na 39.000 korun. Nyní pacientce, o jejíž léčbu VZP minulý týden požádala, účtuje za ozáření 55.000 korun.

Taťounová k tomu uvedla, že cena léčby dospělého pacienta a dítěte se celosvětově liší kvůli náročnosti léčby dětského pacienta. V říjnu centrum informovalo, že cena pro nesmluvní partnery za léčbu dospělého činí 39.723,45 Kč za den ozařování a za dětského pacienta 55.200 korun.

„Nyní se VZP hystericky schovává za pacienta a svaluje vinu na centrum, ačkoli již dříve výše uvedenou cenu za pacienta akceptovala a předem uhradila, naposledy v únoru 2015. Úhrada předem je po VZP požadována proto, jelikož za minulý rok eviduje centrum dluh VZP za odléčené pacienty ve výši zhruba 2,866 milionu korun,“ uvedla Taťounová.

Správní rada VZP schválila návrh smlouvy s úhradou ozařování do 50 milionů korun ročně, centrum to odmítlo. Tichý zdůraznil, že VZP hospodaří s veřejnými prostředky a nemůže si dovolit opakovaně platit dvojnásobek ceny za služby, které je jiné zařízení v širším regionu schopno a ochotno poskytovat za polovinu.

16.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv