Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po dřívějších vyjádřeních o zrušení některých pracovně lékařských prohlídek přistoupil ke konkrétnímu činu. Jeho resort vypracoval návrh změny příslušné vyhlášky, podle které by u velké části zaměstnanců byly zmíněné prohlídky pouze dobrovolné, a nikoli povinné.

Podle návrhu, který má redakce Ozdravotnictvi.cz k dispozici, by se změna týkala především zaměstnanců zařazených v nejnižší, první kategorii míry rizikovosti. Typicky jsou to statisíce zaměstnanců, kteří, zjednodušeně řečeno, pracují v kancelářích, nevykonávají fyzicky namáhavou práci a nejsou vystaveni překračování hygienických limitů.

U těchto zaměstnanců nebude muset povinně docházet k pravidelným (periodickým) pracovně lékařským prohlídkám. Návrh ovšem tyto prohlídky umožňuje, pokud to zaměstnavatel nebo zaměstnanec sami vyžadují. Kromě toho, až na určité výjimky, se pro kategorii zaměstnanců s nejnižším stupněm rizika nebude vyžadovat ani vstupní prohlídka.    

Návrh ministra Válka by přinesl úsporu pro zaměstnavatele a také pro státní rozpočet i další veřejné rozpočty. Ti by museli platit jen zlomek dosavadních výdajů, které však ministerstvo zdravotnictví nevyčíslilo. Další výhodou by byla úspora času u praktických lékařů, kteří si na své vytížení opakovaně stěžují. Mohli by se tak věnovat více např. chronickým pacientům a standardním preventivním prohlídkám. 

Autor: Ondřej Zavadil, OZdravotnictvi.cz

18.10.2022

zdroj: ozdravotnictvi.cz


Další články

Na přehled všech zpráv