Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch považuje únorové odvolání ředitele Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), sociálnědemokratického politika Svatopluka Němečka za oprávněné. Řekl to dnes při své návštěvě FNO, kde se seznámil s výsledky auditu v tomto zdravotnickém zařízení.

Otazník/ilustrační foto

Ministerstvo Němečkovo odvolání tehdy zdůvodnilo manažerským selháním vedoucím k odborné a personální destabilizaci nemocnice, umělým navyšováním hospodářského výsledku a střetem zájmů, protože Němeček působil také ve vedení nemocnice v Bohumíně na Karvinsku. Podle Vojtěcha byly důvody Němečkova odvolání oprávněné. Ppoukázal na to, že po nástupu nového ředitele se zvýšil počet zdravotních sester o 20 až 30. Vojtěch tvrdí, že sestry měly zájem o práci v nemocnici i v minulosti, ale byly prý odmítány.

„Otázka je, zda nebyl skutečně preferován hospodářský výsledek nad nějakým provozem. V tomto směru si myslím, že je to potvrzeno,“ uvedl Vojtěch. Podle něj nemocnice v minulosti stagnovala. Své rozhodnutí o odvolání Němečka by po zveřejnění výsledků auditu nezměnil.

Vedení nemocnice už před časem prezentovalo výsledky externího auditu, který podle nynějšího ředitele FNO Evžena Machytky ukázal na problém při takzvaném vybírání zpětných bonusů i na střet zájmu některých zaměstnanců. Kvůli němu museli skončit i tři přednostové klinik. Vedení nemocnice jim vytýká, že mají spojitost se soukromou CGB laboratoří, jež pro nemocnici zpracovávala některé vzorky. Do této laboratoře směřovala značná část vzorků zadávaná externím firmám. O své funkce už přišli přednosta interní kliniky a zároveň děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošt Martínek i přednosta Ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček. Stejný osud čeká i přednostku Ústavu patologie Janu Dvořáčkovou, která je stále v pracovní neschopnosti.

Machytka řekl, že vyčíslená možná ztráta z množstevních slev poskytovaných za nákup léků se pohybuje kolem 30 milionů korun. „Většina zpětných bonusů buď nebyla ani vyjednávána, nebo nebyla žádným způsobem zasmluvněna, takže teď probíhá řádné vyjednávání o bonusech u všech komodit, u kterých je to možné,“ popsal Machytka přijatá nápravná opatření. Nemocnice stanovuje i nová pravidla pro odesílání diagnostických vzorků do externích laboratoří, kdy bude nemocnice preferovat státní organizace. Ředitel ale přiznal, že s firmou CGB nemocnice stále spolupracuje, protože přerušit spolupráci a nastavit pravidla nelze ze dne na den.

26.7.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv