Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za svůj největší úspěch označil to, že během koronavirové krize byli ochráněni zdravotníci včasnými dodávkami ochranných prostředků. Kontrola nákupu těchto pomůcek sněmovní komisí, což požaduje opozice, by byla podle ministra nesmyslná.

„Máme zcela čisté svědomí, že jsme postupovali tak, jak to jen bylo možné,“ řekl poslancům Vojtěch. Poukázal na to, že v červnu zahájí kontrolu nákupu pomůcek Nejvyšší kontrolní úřad. Vytvoření sněmovní vyšetřovací komise by proto podle něj bylo „duplicitní a nesmyslné“.

V Česku se koronavirem nakazilo 186 lékařů, 407 zdravotních sester a 342 ostatních zdravotnických pracovníků, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k 20. květnu. V zaměstnání onemocnělo 32 lékařů, 142 sester a 103 ostatních pracovníků. Podle ústavu je v Česku přibližně 50.000 lékařů včetně zubařů a 80.000 zdravotních sester.

Ministerstvo si podle Vojtěcha nechalo udělat analýzu cen a z ní vyplynulo, že ministerstvo zdravotnictví bylo při nákupech pod průměrnou nákupní cenou na tehdejším trhu. Například respirátory kupovalo levněji než jiné instituce. Podle Vojtěcha ministerstvo koupilo celkem 70 milionů protiepidemických prostředků.

Sněmovní schůze by měla vést spíše k zajištění dostatečných zásob ochranných prostředků včetně plicních ventilátorů, uvedl ministr. Zásoby na počátku roku byly nedostatečné, 15 let se neměnily.

Ministr také uvedl, že do budoucna by v případě další vlny epidemie připadaly v úvahu spíše lokální restrikce, nikoli plošné zastavování ekonomiky.

Požadavek na zřízení sněmovní komise vznesli opoziční Piráti a ODS. „Během krize jsme byli jako konstruktivní opozice zdrženliví. Nicméně teď je situace pod kontrolou a je ve veřejném zájmu, abychom nákupy prověřili, vyvodili odpovědnost a navrhli zlepšení systému,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Nákupy byly podle Bartoše podezřelé a předražené, zboží bylo opatřeno falešnými certifikáty od nastrčených firem a lidí, dodávky obsahovaly nekvalitní nebo vadný materiál.

28.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv