Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na podporu složek Integrovaného záchranného systému připraveno 2,09 miliardy korun, většinou z evropských fondů. Měly by být použity hlavně na podporu rychlejších výjezdů v případě mimořádné události. Maximální výše příspěvků na jeden projekt je 300 milionů korun. MMR o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. O podporu lze žádat od 1. července do konce roku 2017.

Záchranná služba/ilustrační foto

„Již v současné výzvě z našeho programu k Integrovanému záchrannému systému jsme zaznamenali velký zájem o podporu na pořízení techniky pro hasiče, zdravotnickou záchrannou službu a policejní útvary. Převis se dá vyčíslit ve stovkách milionů korun. Proto vyhlašujeme novou výzvu na pořízení vybavení stanic a jejich stavební úpravy,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Příjemci podpory mohou být v případě hasičů generální ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR, hasičské záchranné sbory krajů, Záchranný útvar HZS ČR a obce, které zřizují jednotky požární ochrany. U policie jde o Policejní prezídium ČR a krajská ředitelství Policie ČR. V případě zdravotnické záchranné služby mohou o podporu žádat kraje s výjimkou hlavního města Prahy.

Pro žadatele je v rámci výzvy v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) připraveno 2,09 miliardy korun, z toho 85 procent ze strukturálních fondů EU, zbytek ze státního rozpočtu. Minimální příspěvek na jeden projekt je milion korun, maximální 300 milionů korun. Projekty s celkovými výdaji do pěti milionů korun musí být dokončeny do konce roku 2018, ostatní do konce roku 2020.

V rámci IROP vyhlásilo MMR loni 19 výzev za 30 miliard korun, letos chce vyhlásit více než 30 výzev za 70 miliard korun. Do konce roku tak mohou příjemci evropských dotací vyčerpat zhruba 80 procent z peněz programu přidělených na období 2014 – 2020.

IROP navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 – 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat 125 miliard korun z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard Kč prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem čerpat asi 648 miliard korun.

13.6.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv