Možnost navýšit výrobní kapacity pro vakcínu na chřipku ještě v této sezóně je velmi omezená. Proces výroby je relativně obtížný a pomalý, informovala dnes firma Mylan, která je jedním ze dvou výrobců dodávajících očkovací látku do ČR. V letošním roce jí dodají firmy Mylan a Sanofi Pasteur dohromady asi 870 000 dávek. Proti loňskému roku jde asi o patnáctiprocentní navýšení.

Lékaři si očkování pro své pacienty objednávají většinou rok dopředu, další doobjednávky mohli udělat na jaře. V září a říjnu jim je pak distributoři dodávají do ordinací a očkovacích center.

„Snažíme se nejdříve zásobovat organizace spadající do kritické infrastruktury z řad dodavatelů energií, nemocnic a ústavů, ve kterých jsou hospitalizovány ohrožené skupiny obyvatel. Následně budou původní předobjednávky dodány v původním plánovaném rozsahu,“ uvedl country manager české pobočky Mylan Milan Černek. Proces dodávání lékařům může podle něj trvat několik týdnů.

Složení vakcín proti chřipce vychází každý rok z doporučení Světové zdravotnické organizace, aktualizuje se dvakrát ročně, jednou pro severní a jednou pro jižní polokouli podle toho, že u nichž odborníci očekávají, že budou v populaci kolovat nejčastěji.

„Při zpracování nové vakcíny začíná výroba pomnožením viru ve vejcích. Virus je poté usmrcen, následuje štěpení virových částic a ‚rozpuštění reprezentativních částí viru‘. Po očištění a sterilní filtraci se tyto antigeny individuálních kmenů smíchají s cílem dosáhnout požadovaného množství kmenu ve vakcíně. Poté je každá dávka balena jako jednorázová stříkačka,“ popsala proces výroby firma.

Část praktických lékařů má obavy z toho, že nebudou mít dostatek vakcín. Podle zdravotních pojišťoven by měli lékaři sdílet informace o tom, kdo ještě očkovací látku má a vzájemně si pacienty přeposílat. Podle vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jana Kyčla ale většinou na začátku epidemie je zájem o očkování velký, vakcíny téměř dojdou a z pozdějších dodávek pak zbudou nevyužité a musí se zlikvidovat. Loni to bylo 40 000 balení.

Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna. Očkování je třeba kvůli měnícímu se složení vakcíny opakovat každý rok. V sezoně 2016/2017 se v Česku nechala očkovat proti chřipce jen asi pětina seniorů. Vakcína je hrazená seniorům a vybraným rizikovým skupinám z veřejného zdravotního pojištění. Ostatním přispívají zdravotní pojišťovny, někde očkování hradí zaměstnavatel.

Očkování proti chřipce v době epidemie covidu-19 doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Snížení počtu nemocných s chřipkou může ulevit nemocnicím, kde vážné případy chřipky i covidu-19 potřebují stejná lůžka intenzivní péče. Lidé s příznaky chřipky, které jsou stejné jako u nákazy novým typem koronaviru, budou také čerpat kapacity odběrových míst a laboratoří testujících vzorky.

1.10.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv