Ministerstvo zdravotnictví řeší problém s novelou zákona o specializačním vzdělávání lékařů platnou od července. Zájemcům o všeobecné lékařství znemožnila přihlásit se k dalšímu studiu. V tiskové zprávě o tom informovala Společnosti všeobecného lékařství. Místa, kde praktičtí lékaři mohou získat povinnou praxi, dotuje ministerstvo. Letos jich vypsalo stovku.

Lékař/ilustrační foto

První část vzdělání mají všichni lékaři společnou, poté si vybírají specializaci. Zatímco ostatní lékaři mohou získat tříleté specializační vzdělání v nemocnicích, studenti Všeobecného lékařství musí tříletou praxi absolvovat v ordinaci u některého z praktických lékařů. Ministerstvo zdravotnictví vypsalo letos 100 míst, která finančně podpoří. Na jedno místo dá na tři roky 1,4 milionu korun.

Podmínkou pro přijetí zájemce o takzvané rezidenční místo je ale podle novely zákona nově to, aby byl přihlášený do specializačního studijního oboru na vysoké škole do konce června. Někteří ale promovali až v červenci a v době uzavření přihlášek ještě neznali číslo svého diplomu, které je k přihlášce nutné.

„Rezidenční místa jsou jedinou šancí absolventů, jak se stát praktickými lékaři. Program rezidenčních míst vyhlašuje ministerstvo vždy počátkem roku, kde tato podmínka nebyla,“ uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma.

Podle mluvčí Čechové mají příslušní náměstci v úterý ministrovi předložit řešení. „K celé věci došlo v průběhu legislativního procesu, kdy nebylo možné předjímat, jak rychle bude novela přijata a kdy vstoupí v účinnost,“ vysvětlila Čechová. Zákon platí od 1. července a stanovuje, že lékaři mají být přihlášení vždy do konce června, což letos nemohli stihnout.

Novela zákona o specializačním vzdělávání lékařů platná od letošního července především navýšila počet základních studijních oborů a naopak snížila o tři počet specializací. Samostatně už například nebude možné studovat praktické lékařství pro děti a dorost, bude součástí pediatrie.

Dále zákon nově stanovuje základní vzdělání lékaře na 2,5 roku místo současných dvou. Novela také upřesňuje výkon odborného dohledu nad neatestovanými lékaři při jejich praxi a podmínky uznávání aprobace cizinců ze zemí mimo EU.

21.8.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv