Ministerstvo zdravotnictví (MZd) chce v řádu dní najít řešení pro zákaz prodeje cukrovinek s polosyntetickým kanabinoidem HHC, kterými se v posledních týdnech přiotrávilo několik mladých lidí. Zvažuje vydání opatření předběžné ochrany nebo zařazení HHC na seznam návykových látek. ČTK to dnes řekl mluvčí MZd Ondřej Jakob. Na riziko HHC, které není legislativně nijak regulované, vedle ministerstva před dvěma týdny upozornil i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

„Situace je vážná, proto ji chceme řešit co nejrychleji. Věřím, že řešení najdeme v řádu dní,“ řekl Jakob. Dodal, že MZd navrhovalo zařazení HHC na seznam zakázaných látek už loni v červenci, vláda s tím ale tehdy nesouhlasila. Místo zákazu vznikla novela zákona o návykových látkách, která by tyto takzvané psychomodulační látky nezakázala, ale umožnila jejich regulaci, například zákaz prodeje dětem. Ve Sněmovně je ve druhém čtení.

Cukrovinky s HHC se neprodávají jako potraviny, ale nabízejí se jako tzv. sběratelské předměty v trafikách nebo v pouličních prodejních automatech. Pokud by vláda rozhodla, že je zařadí na seznam návykových látek, byl by jejich prodej nelegální.

Druhá zvažovaná možnost je podle Jakoba takzvané opatření předběžné ochrany. Vobořil podle dnešních Lidových novin uvedl, že by Státní zdravotní ústav měl iniciovat kroky směrem ke Státní zemědělské a potravinářské inspekci, které náleží dohled nad potravinami. Vzniknout by pak měla vyhláška obecné povahy.

„SZÚ podle zákona provádí hodnocení rizika výrobků či potravin, a to na základě žádosti Státní zemědělské a potravinářské inspekce,“ sdělila ČTK Dana Šalamunová z tiskového oddělení SZÚ. Výrobky hodnotí ústav na základě informací na obalu nebo fotodokumentace a výsledků laboratorních zkoušek dodaných inspekcí, sám analýzu HHC neprovádí.

„Vzhledem k tomu, že SZÚ není kontrolním orgánem, kontrolu předmětných výrobků ani odběr vzorků neprovádí, a není ani iniciátorem jakýchkoliv legislativních změn v této oblasti,“ doplnila.

Na případy, kdy se lidé látkou přiotrávili, v posledních dnech upozorňují zdravotníci zejména v Karlovarském kraji. Krajská nemocnice na konci ledna varovala před tím, že jich přibývá. Tamní záchranná služba o víkendu vyjížděla k sedmi případům intoxikace HHC. Podle lékařů z karlovarské nemocnice u intoxikovaných pacientů nastanou po požití poruchy vědomí, které mohou trvat 24 až 48 hodin, výkyvy nálad či nevolnost, může se projevit agrese. Případem se zabývá i policie.

Nabízení těchto produktů formou atraktivní pro děti a ve formě potravin považuje koordinátor Vobořil za krajně neetické. „Vyzývám výrobce a prodejce produktů obsahujících HHC, aby přehodnotili své postupy a takové produkty stáhli z oběhu. Podobně žádám o totéž s dalšími možnými produkty řady kanabinoidních látek, které jsou již připraveny podle informací k dostupnosti na trhu. V opačném případě stát bude muset reagovat mnohem razantněji,“ uvedl v prohlášení před dvěma týdny Vobořil.

(ČTK)

5.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv