V Česku trpí zánětlivým onemocněním kloubů, artritidou, stovky tisíc lidí, na biologickou léčbu dosáhne ale jen zlomek z nich. Kvůli většímu rozšíření biologické léčby také každoročně rostou náklady na léčbu těchto pacientů. Vyplývá to z dat, které poskytly tři největší zdravotní pojišťovny u příležitosti Světového dne artritidy, který připadá na 12. října.

Artritida/ilustrační foto

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která má 5,9 milionu pojištěnců, evidovala loni asi 199.600 pacientů s artritidou, což je zhruba o 14.000 více než o rok dříve. Biologickou léčbou je ale léčeno jen asi 1800 lidí, což není ani procento z celkového počtu.

Z asi 1,23 milionu pojištěnců České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) se s tímto bolestivým onemocněním kloubů loni léčilo asi 20.700 lidí, z toho jen 360, tedy asi 1,7 procenta, mělo biologickou léčbu.

U Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV), která zastupuje 1,28 milionu pojištěnců, na moderní léčení dosáhlo loni 715 lidí. Jaký podíl je to z celkového počtu pacientů s artritidou, pojišťovna neuvedla.

Na to, že moderní léčba je hrazena jen lidem v nejtěžší fázi nemoci, si dlouhodobě stěžují pacientské organizace. Například Revma liga loni měla kampaň, ve které apelovala na zlepšení dostupnosti biologických léků. Podle VZP je však tato léčba extrémně drahá. Zatímco běžné léčení stojí u jednoho pacienta asi 6800 korun, při moderní cílené léčbě je to zhruba 217.000 korun ročně.

Výdaje na léčbu artritidy se především kvůli využití biologické léčby každoročně zvyšují. U VZP meziročně stouply o asi 124 milionů korun na loňských 1,36 miliardy korun. U ČPZP vzrostly zhruba o tři miliony na loňských 115,1 milionu korun. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra evidovala loni náklady na léčení pacientů s biologickou léčbou ve výši 156,7 milionu korun, tedy asi o šest milionů více než o rok dříve.

Artritida je bolestivé zánětlivé onemocnění kloubů. Postihuje výrazně častěji ženy než muže. Například u VZP tvořily loni ženy 63 procent z celkového počtu nemocných. Takzvaná neinfekční artritida bývá často následkem streptokokové infekce nebo má původ v metabolickém onemocnění (revma, dna). Oproti tomu infekční artritida bývá často vyvolána některými bakteriemi. Pokud se léčba zánětu zanedbá, může to vést až k destrukci kloubu. Rizikovými faktory pro vznik artritidy je nadváha a věk.

10.10.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv