Více než 4,7 milionu korun poslali lidé spontánně na nákup bionické ruky pro studentku ze Vsetínska Kamilu Šabršulovou. Dívka moderní protézu nové generace jako první testovala a již ji také používá. Její příběh vyvolal velkou vlnu solidarity a na speciálním transparentním kontě, které nyní spravuje Konto Bariéry, tak stále ještě zůstává více než 3,2 miliony korun. Peníze by mohly pomoci dvěma dalším podobně postiženým lidem jako Kamila, organizace vhodné adepty stále vybírá, řekla Sandra Štefaniková z Konta Bariéry.
Bionická ruka/ilustrační foto
„Jeden a půl milionu korun již bylo proplaceno za první bionickou ruku, právě pro nositelku sbírky Kamilu Šabršulovou,“ uvedla Štefaniková.

Dodala, že Konto Bariéry má aktuálně k dispozici pět žádostí. Bionická ruka je ale podle ní velmi specifická kompenzační pomůcka, která nemusí všem vyhovovat a plně fungovat. „Proto je třeba ji předem důkladně otestovat, zda je pro konkrétního žadatele vhodná. Může se totiž stát, že potenciálnímu uživateli nebude vyhovovat,“ vysvětlila Štefaniková.

Připomněla, že původně měla být druhá bionická ruka určená pro sedmnáctiletou Terezu z Třebíče. „Právě jí ale bionická ruka nevyhovovala, a proto momentálně hledáme jiného, vhodného kandidáta. Momentálně počítáme s tím, že by peníze měly pomoci dvěma klientům. Samotná bionická ruka vyjde přibližně na jeden a půl milionu korun. Je třeba ale počítat s dalšími nezbytnými náklady, ze kterých je třeba pokrýt budoucí údržbu či přizpůsobení bionické ruky na míru každému individuálními uživateli,“ doplnila Štefaniková. Tato protéza není vhodná například pro děti, protože stále ještě rostou.

Kamila se narodila bez části pravé horní končetiny. Jako první pacientka v České republice měla možnost vyzkoušet právě novou generaci pokročilých bionických protéz Touch Bionics. Zpočátku to vypadalo, že si protézu kvůli vysoké pořizovací ceně nebude moci dovolit, nakonec ji ale může užívat právě díky vlně solidarity mezi lidmi.

26.10.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv