Nemocnice Na Bulovce přijímá ročně kolem 28 000 sanitek, což je podle ní nejvíc v Česku. Vozí tam pacienty z Prahy a některých středočeských okresů, zejména Prahy-západ a Mělníka. Část pacientů, hlavně zraněných, bude nově směřovat do oddělení urgentního příjmu, který nemocnice otevřela od začátku roku. Novinářům to řekl ředitel nemocnice Jan Kvaček, který ji vede od loňského září. Investice do nového oddělení podle něj stála 59 milionů korun.

Sanitka/ilustrační foto

„Jedná se o další důležitý krok směřující k získání statutu traumatologického centra v naší nemocnici,“ dodal Kvaček. Traumacentra zajišťují specializovanou péči o těžce zraněné, statut centra znamená i odlišné úhrady od zdravotních pojišťoven. Bulovka o něj v minulosti přišla.

V loňském roce přivezla pražská zdravotnická záchranná služba přes 23.000 pacientů, dalších 5100 dovezly středočeské sanitky. Velká část pacientů přijela kvůli zranění, od nového roku budou přijímáni v části urgentního příjmu v budově ortopedické kliniky hned u vchodu do nemocnice.

„Poskytujeme péči pro akutně nemocné nebo zraněné pacienty, jejichž stav vyžaduje provedení diagnostiky a zahájení léčby v co nejkratším čase. Nyní k tomu máme skutečně velmi kvalitní zázemí,“ uvedl primář nového oddělení Jakub Bala. Jeho tým má k dispozici sedm lůžek s monitory životních funkcí, tři z nich s možností plicní ventilace. Součástí prostor je i plně vybavený operační sál.

Podle vedoucího oddělení urgentního příjmu Svatopluka Žáčka se oddělení také podílí na praktické výuce studentů oboru zdravotnický záchranář a do budoucna se chce také podílet na specializačním vzdělávání zdravotních sester v oborech anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína. Dříve Bulovka byla fakultní nemocnicí, která mohla vzdělávat i lékaře, tento statut ale kvůli problémům ztratila.

Nemocnice se v minulosti potýkala s problémy zejména finančního rázu. V současné době dluží dodavatelům po splatnosti tři čtvrtě miliardy korun, především za léky. Nové vedení chce dluh splatit do osmi let. Nemocnice má roční obrat asi 3,1 miliardy korun, pro loňský rok počítala se ztrátou kolem 200 milionů korun. Předchozí dva ředitelé nemocnice, Andrea Vrbovská a její nástupce František Novák, byli odvoláni kvůli podezřením souvisejícím s veřejnými zakázkami a čelí obvinění policie.

5.1.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv